Za miesiąc, po 29 latach do Zegrza wrócą pociągi

Za miesiąc, po 29 latach do Zegrza wrócą pociągi

PKP Polskie Linie Kolejowe zbliżają się do zakończenia prac na linii kolejowej nr 28 między Wieliszewem a stacją Zegrze Południowe Montowana jest sieć trakcyjna i podbijany tor. W poniedziałek, 15 maja rozpoczną się prace na przejeździe w Zegrzu, które wymagają zmian w organizacji ruchu drogowego.

Efektem inwestycji będzie przywrócenie połączenia Zegrze – Wieliszew – Legionowo – Warszawa. Przejazd między Wieliszewem a Zegrzem Południowym zajmie ok. 4 min. Pasażerowie zyskają dwa punkty umożliwiające wejście do pociągu – przystanek Wieliszew Centrum i stację Zegrze Południowe. Właściwy poziom bezpieczeństwa zapewnią nowe urządzenia sterowania ruchem.

Obecnie wywieszana jest sieć trakcyjna. Następnie specjalistyczna maszyna tzw. podbijarka wyrówna tor na przejeździe i na szlaku między Wieliszewem a Zegrzem Południowym.

Na przystanku Wieliszew Centrum wykonawca montuje słupy oświetleniowe. Kolejno zostaną ułożone płyty peronowe, ustawione ławki, wiaty. Dobrą orientację zapewnią tablice informacyjne i czytelne oznakowanie. Z myślą o osobach o ograniczonej możliwości poruszania się, będą ścieżki naprowadzające i pochylnie.

Od poniedziałku, 15 maja wykonawca prac zaplanował podbijanie toru oraz prace wykończeniowe na przejeździe w Zegrzu na ul. Modlińskiej (droga wojewódzka 631). Prace wymagają zmian w organizacji ruchu drogowego od 15 do 19 maja. Dla kierowców przygotowane zostały objazdy. Do Wieliszewa, od strony Zegrza, będzie trasa ulicą Warszawską (droga krajowa nr 61) oraz ulicą Nowodworską (droga wojewódzka nr 632).

Wcześniej na przejeździe wymieniono nawierzchnię drogową, położono nowe tory, wykonano ścieżkę pieszo – rowerową. Wraz z uruchomieniem połączeń kolejowych, przejazd będzie wyposażony w sygnalizatory i rogatki.

Od 11 czerwca, po 29 latach PKP Polskie Linie Kolejowe przywracają połączenie kolejowe do Zegrza. Połączenia będą obsługiwane pociągami SKM Warszawa linii S4.

Projekt „Prace na linii kolejowej nr 28 Wieliszew – Zegrze” jest dofinansowany w 80 proc. ze środków Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014 – 2020. Realizacja zadania odbywa się w systemie „projektuj i buduj”.