Polregio zaprezentowało nowe videomaty

Polregio zaprezentowało nowe videomaty

Nowoczesne formy zakupu biletów dla pasażerów zgodne z ich oczekiwaniami i obecnym tempem życia – to najnowsze udogodnienie Polregio dla podróżnych. Przewoźnik zaprezentował dzisiaj na branżowych targach TRAKO zupełnie nowe urządzenia, które wkrótce trafią do pociągów, na dworce i perony, a także do pojazdów.

Wprowadzenie aż trzech rodzajów urządzeń samoobsługowych pozwoli spółce na zmniejszenie kosztów sprzedaży biletów przy jednoczesnym zwiększeniu dostępności tego kanału sprzedaży. Urządzenia samoobsługowe Polregio są dostosowane do potrzeb pasażerów w każdej grupie wiekowej, w tym osób z niepełnosprawnościami.

Kolejne videomaty dworcowe, uzupełniające sieć urządzeń z pilotażowego etapu wdrożenia, najpierw pojawią się w województwie pomorskim, ale także opolskim, wielkopolskim oraz lubelskim. Łącznie do końca 2023 r. roku będzie ok. 30 videomatów, zaś w kolejnym roku POLREGIO planuje uzupełnić ofertę o kolejnych 90 urządzeń wewnętrznych i zewnętrznych, które są obecnie na etapie postępowania przetargowego.

Dodatkowo do końca roku blisko 30 szt. biletomatów mobilnych trafi do pojazdów Polregio jeżdżących na terenie województwa wielkopolskiego.

W ten sposób docelowo pasażerowie w całej Polsce będą mogli kupić bilety na każdym etapie podróży – od dworca na zewnątrz, poprzez sam budynek aż po pociąg stojący na peronie. To również efekt wdrożenia wniosków z przeprowadzonego przez spółkę pilotażu – podróżni nie zawsze mają czas na zakup biletu przed odjazdem pociągu.

– Rozszerzamy ofertę handlową Polregio o nowe kanały sprzedaży z myślą o naszych pasażerach. Obecnie mamy ok. 120 kas stacjonarnych oraz ok. 90 biletomatów i 10 nowoczesnych videomatów, które w ramach pilotażu wprowadziliśmy jeszcze w październiku 2022 r. Do końca roku będziemy mieć ok. 30 videomatów oraz blisko 30 mobilnych biletomatów. Co ważne, videomaty są czynne całą dobę jak klasyczne biletomaty, a dodatkowo w godz. 6-22 umożliwiają zakup biletu jak u kasjera w okienku kasowych. Dla osób, które się spieszą, zakup biletu będzie możliwy bezpośrednio w pociągu, w naszym nowym biletomacie mobilnym – mówi Adam Pawlik, prezes zarządu POLREGIO S.A.

Videomaty Polregio łączą możliwości biletomatu z funkcjonalnością tradycyjnej kasy biletowej. To innowacyjne rozwiązanie technologiczne, które pozwala na uzupełnienie sieci kas biletowych o urządzenia samoobsługowe, ale wyposażone w usługę pozwalającą na kontakt w postaci transmisji wideo z konsultantem, tzw. e-kasjerem. Dzięki nowoczesnej technologii pasażer w trakcie kupowania biletu korzysta z pomocy e-kasjera, czyli osoby zlokalizowanej w call center, która pomaga zakupić najtańszy bilet kolejowy. E-kasjerzy są dostępni w godzinach 6-22, a więc w godzinach uruchamiania przez nas pociągów. To również zdecydowanie dłużej niż funkcjonuje większość kas stacjonarnych.

– Firma M4B, która jest jednym z czołowych dostawców urządzeń samoobsługowych w Polsce, podjęła decyzję o wykorzystaniu swojego bogatego doświadczenia w innych sektorach i zastosowaniu go w branży kolejowej. W oparciu o swoją ekspertyzę, firma zaprojektowała urządzenia skrojone na miarę potrzeb pasażerów kolei, zwracając uwagę na różnorodne miejsca, w których mogą oni potrzebować zakupić bilet – na dworcach, peronach, czy nawet bezpośrednio w pociągu – mówi Jarosław Leśniewski, prezes zarządu M4B S.A.

– Cieszymy się, że Polregio rozwija projekt videomatów. To niezwykle innowacyjne rozwiązanie zostało ciepło przyjęte przez pasażerów podczas projektu pilotażowego. Dzięki dalszemu rozwojowi liczby urządzeń, oraz ich rodzajów (videomat wewnętrzny i zewnętrzny), zmieni się sposób odprawy pasażerów, będzie po prostu wygodniej. 10 lat temu biletomaty i płatności za pomocą kart płatniczych były podobną innowacją, dziś myślę, że nikt nie wyobraża sobie dworców and miast bez tych urządzeń i tej funkcjonalności. Dlatego jako firma, która od lat współpracuje z przewoźnikami kolejowymi, jako dostawca rozwiązań do sprzedaży biletów, cieszymy się, że ponownie bierzemy aktywny udział w tej małej rewolucji – podkreśla Sebastian Borowski, prezes zarządu Avista.

– Dostępne prognozy pokazują, że do 2030 roku łączny udział automatów biletowych według liczby sprzedanych biletów będzie wyższy niż w przypadku stacjonarnych kas biletowych, co będzie wynikało z dalszego procesu cyfryzacji i digitalizacji oraz zmiany pokoleniowej. Videomaty na kolei eliminują istotną lukę w procesie automatyzacji sprzedaży, pozwalając na zachowanie kontaktu z drugim człowiekiem w procesie zakupu biletu – podkreśla Adam Pawlik.

Udział zdalnych kanałów sprzedaży w Polregio systematycznie rośnie i w drugim kwartale 2023 roku tę formę zakupu wybrało już 35% podróżnych. Oznacza to, że udział sprzedaży w kanałach zdalnych wzrósł ponad trzykrotnie od 2019 do 2023 roku. Trend ten i potencjał rozwoju rynku wskazują na to, że w przyszłych latach udział sprzedaży w kanałach zdalnych będzie nadal rósł. Stąd też Polregio planuje sukcesywnie zwiększać liczbę różnego rodzaju urządzeń samoobsługowych, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom pasażerów.