Premierowy pokaz pociągu Mireo w Polsce

Premierowy pokaz pociągu Mireo w Polsce

Siemens Mobility po raz pierwszy w Polsce zaprezentował pojazd regionalny  z platformy Mireo. To jeden z najbardziej energooszczędnych i ustandaryzowanych elektrycznych zespołów trakcyjnych dostępnych w Europie.

Mireo to pociąg podmiejski, który inteligentnie łączy wszystkie wymagania operatorów, nabywców i pasażerów. Pociąg został zaprojektowany w taki sposób, by był szczególnie energooszczędny dzięki lekkiej, spawanej, zintegrowanej aluminiowej konstrukcji skorupowej. Ulepszona aerodynamika, efektywność energetyczna jego komponentów oraz inteligentny system zarządzania siecią pokładową również przyczyniają się do mniejszego zużycia zasobów, niższej emisji i mniejszego hałasu.

Zaprezentowany na targach TRAKO 2023 pociąg Mireo od grudnia 2022 r. kursuje w barwach DB Regio AG w sieci Lausitz (region Łużyce), kursując m.in. blisko polskiej granicy – Frankfurtem nad Odrą i Cottbus. Rokrocznie każdy z zamówionych 18 pociągów pokonuje blisko 5 milionów kilometrów.

Prezentowany na targach TRAKO 2023 pociąg Mireo posiada moc trakcyjną 2,6 MW, która zapewnia możliwość dynamicznego rozpędzania się (~1 m/s2) aż do prędkości 70 km/h, zaś prędkość maksymalną pojazdu ograniczono do 160 km/h. Wraz z atrakcyjnym wyglądem, konstrukcja wnętrza pojazdu tworzy przestronną atmosferę połączoną z komfortem i bezpieczeństwem. Mireo posiada 180 miejsc siedzących (10 w pierwszej klasie i 170 w drugiej), wyposażonych w dostęp do pokładowej sieci internetowej, stacje ładowania do rowerów elektrycznych, gniazdka elektryczne ze zintegrowanymi portami ładowania USB, ładowanie indukcyjne przy stolikach z miejscami siedzącymi vis-à-vis, a także wydzielony przedział pierwszej klasy.

W pojeździe znajduje się także toaleta dostosowana do potrzeb osób z ograniczeniami ruchowymi, przestrzeń na 15 rowerów, system kamer CCTV, duże wyświetlacze informacji pasażerskich, a wszystkie okna wyposażone zostały w specjalną powłokę wzmacniającą sygnał radiowy, do lepszego prowadzenia m.in. rozmów telefonicznych.

Podczas TRAKO 2023 doszło do pierwszej w Polsce prezentacji pociągu Mireo, który w najbliższych latach ma szanse pojawić się na polskich torach.

– Eksploatacja prezentowanego Mireo może obniżyć koszty zużycia energii elektrycznej nawet do 20 % w stosunku do pojazdów o podobnych parametrach. W obliczu rosnących kosztów energii elektrycznej Siemens Mobility wyznacza nowy standard dla transportu regionalnego na polskich torach – powiedział Hubert Meronk, CEO Siemens Mobility Polska.

Siemens Mobility sprzedał już 216 sztuk pojazdów Mireo dla przewoźników z całej Europy. We wrześniu podpisał m.in. dodatkową umowę ramową na dostawę do 540 sztuk Mireo dla Kolei Austriackich (ÖBB). Równolegle do standardowych elektrycznych wersji Mireo firma rozwija także pojazdy bateryjne i wodorowe z tej samej platformy. Te ostatnie będą miał swoją premierę z pasażerami już na początku 2024 roku.