Podróżni w Pierzchnie korzystają z dwóch nowych peronów

Podróżni w Pierzchnie korzystają z dwóch nowych peronów

W Pierzchnie podróżni wsiadają do pociągów z nowego peronu nr 2, który standardem dorównuje sąsiedniemu peronowi nr 1,  który był już wcześniej przygotowany do potrzeb pasażerów.

Nowy peron w Pierzchnie to lepszy dostęp do kolei dla wszystkich podróżnych. Prace uwzględniły potrzeby osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Peron ma antypoślizgową nawierzchnię. Dla osób niewidomych pomocne są ścieżki naprowadzające ze zróżnicowaną fakturą. Zamontowane są wiaty oraz ławki. Jest jasne, ekologiczne oświetlenie LED. Orientację w podróży ułatwia czytelne oznakowanie, a niezbędne informacje – m.in. rozkład jazdy – umieszczono w przeszklonych gablotach. Przygotowane są nowe stojaki rowerowe.

Bezpieczeństwo w podróży zwiększyła zmiana lokalizacji peronu. Peron po przebudowie znajduje się obok jednego z torów – nie jak wcześniej miedzy torami. Dojście ma nową nawierzchnię, jest oznakowane i wygrodzone.

W ramach prac, obok peronu ułożony został nowy tor oraz przebudowane konstrukcje sieci trakcyjnej.

Działania w Pierzchnie to efekt ogólnopolskiego projektu za ok. 100 mln zł, realizowanego z wykorzystaniem środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dzięki realizacji prac podróżni korzystają już z kilkunastu dostępniejszych peronów.

W Wielkopolsce dzięki realizacji projektu przebudowane zostały perony w Pierzchnie, Domaninie, Solcu Wielkopolskim oraz Łęce Opatowskiej. W 2023 r. gotowe będą kolejne perony w Kępnie i Słupi. Łącznie w województwie prace objęły 6 stacji i przystanków na linii kolejowej Kluczbork – Poznań Główny.