Jest umowa na budowę przystanku Legnickie Pole

Jest umowa na budowę przystanku Legnickie Pole

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę z wykonawcą na budowę przystanku Legnickie Polem który ułatwi dojazdy koleją do Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Inwestycja jest realizowana w ramach „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”.

Nowy przystanek wstępnie określony jako Legnickie Pole wybudowany zostanie między przystankami Nowa Wieś Legnicka i Przybyłowice na linii Legnica – Jawor – Jaworzyna Śląska (nr 137). Przystanek zwiększy możliwości komunikacji w rejonie Legnicy. Pracownicy firm w Specjalnej Strefy Ekonomicznej zyskają atrakcyjną ofertę dojazdów koleją do pracy. Lokalizację ustalono przy drodze gminnej ze strefy w kierunku ul. Jaworzyńskiej w Legnicy. Będzie też wykonany przejazd kolejowo-drogowy z rogatkami i sygnalizacją.

– Program Przystankowy odpowiada na potrzeby mieszkańców. Kolej zwiększa dostępność komunikacyjną w miastach i na trasach wykorzystywanych w codziennych podróżach do pracy i szkoły oraz w wyjazdach okazjonalnych. Przystanek Legnickie Pole, podobnie jak inne nowe i przebudowane przystanki, uwzględnia dostępność dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Szczegóły budowy przystanku określi projekt, od którego zacznie prace wykonawca. Na przystanku przewidziano dwustumetrowy peron z dojściem uwzględniającym potrzeby osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Będzie oświetlenie oraz wiaty. Przystanek będzie czytelnie oznakowany. W zakresie umowy są m.in. niezbędne roboty torowe oraz wykonanie odwodnienia.

Wartość zadania to blisko 3 mln zł netto. Z nowego przystanku pasażerowie będą mogli skorzystać w drugiej połowie 2023 roku. Wykonawcą inwestycji jest INFRAKOL Sp. z o.o. Sp. k.

Program przystankowy

W „Rządowym Programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” uwzględniono 355 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej są 173 lokalizacje, a na liście rezerwowej 182.

W województwie dolnośląskim program obejmuje 15 przystanków – 7 na liście podstawowej i 8 na rezerwowej. W planach, oprócz przystanku Legnickie Pole jest m.in. budowa przystanków Świdnica Zawiszów, Mirków i Oława Zachodnia, a także przebudowa przystanku Szklarska Poręba Średnia i peronu na stacji Ścinawa.