Pociągi PKP Intercity do Berlina ponownie skrócone do Rzepina

Pociągi PKP Intercity do Berlina ponownie skrócone do Rzepina

Z powodu strajku związku zawodowego GDL w Niemczech od czwartku 7.03.2024 od godz. 02:00 do piątku 8.03.2024 do godz. 13:00 duża liczba pociągów na sieci DB nie będzie kursowała. Strajk niemieckich maszynistów spowoduje, że na odcinku Rzepin – Frankfurt (Oder) – Rzepin kursować będzie zastępcza komunikacja autobusowa, zapewniana przez PKP Intercity.

W dniach 06/07.03.2024 i 07/08.03.2024 pociąg „Chopin” 409/407 będzie kursował w skróconej relacji Warszawa – Salzburg. Natomiast pociąg „Chopin” 406/408 pojedzie w skróconej relacji Salzburg – Warszawa w dniach 07/08.03.2024 i 08/09.03.2024. Na odcinku Salzburg – Munchen i Munchen – Salzburg przejazd podróżnych będzie możliwy wybranymi pociągami regionalnymi.

Z Warszawy, Krakowa, Przemyśla i Gdyni do Berlina oraz z powrotem:

6 marca 2024 r. pociągi nr 56 (rel. Przemyśl – Berlin) oraz nr 40, 44, 46 (Berlin – Warszawa Express) skończą bieg w Rzepinie. Na odcinku Rzepin-Frankfurt (Oder) – Rzepin kursować będzie zastępcza komunikacja autobusowa, zapewniana przez PKP Intercity. Transport na odcinku Frankfurt (Oder)-Berlin odbywać się będzie pociągami regionalnymi (linia RE1), które nie są dotknięte strajkiem. Pozostałe pociągi kursujące między Polską a Niemcami będą jeździły zgodnie z rozkładem jazdy.

7 marca 2024 r. wszystkie pociągi z Polski do Berlina oraz z Berlina do Polski kończą i rozpoczynają bieg na stacji Rzepin. Na odcinku Rzepin – Frankfurt (Oder) – Rzepin kursować będzie zastępcza komunikacja autobusowa, zapewniana przez PKP Intercity. Transport na odcinku Frankfurt (Oder)-Berlin odbywać się będzie pociągami regionalnymi (linia RE1), które nie są dotknięte strajkiem.

8 marca 2024 r. część pociągów z Polski do Berlina oraz z Berlina do Polski kończą i rozpoczynają bieg na stacji Rzepin. Na odcinku Rzepin-Frankfurt (Oder) – Rzepin kursować będzie zastępcza komunikacja autobusowa, zapewniana przez PKP Intercity. Transport na odcinku Frankfurt (Oder)-Berlin odbywać się będzie pociągami regionalnymi (linia RE1), które nie są dotknięte strajkiem. Pociągi nr 58, 46, 56, 44 i 40 pojadą w pełnej relacji. Organizacja ruchu pociągów 8 marca może być zaktualizowana w wyniku dalszych ustaleń z przewoźnikiem niemieckim.

Pociągi regionalne Ostdeutsche Eisenbahn GmbH (ODEG) na trasie Berlin – Frankfurt (Oder) – Berlin (linia RE1) nie są objęte strajkiem i kursują średnio co 30 minut. Rozkład jazdy pociągów ODEG w formie pliku PDF jest dostępny tutaj.

Przystanki zastępczej komunikacji autobusowej znajdują się przed dworcem kolejowym w Rzepinie oraz przez dworcem Frankfurt (Oder). Godziny odjazdów zastępczej komunikacji autobusowej z Frankfurtu (Oder) w kierunku Rzepina są takie same jak godziny odjazdu pociągów w obowiązującym rozkładzie jazdy.

Zasady korzystania z biletów, zwroty i reklamacje:

Podróżni, którzy posiadają bilety do i z Niemiec wydane najpóźniej 5 marca 2024 roku na przejazdy od 6 do 8 marca 2024 roku, mogą jechać na podstawie posiadanego biletu od 5 marca 2024 roku do 15 marca 2024 roku. Dotyczy to wszystkich rodzajów biletów, również wydanych według ofert specjalnych w tym Super Promo International. Nieodpłatną rezerwację miejsca można otrzymać w kasie biletowej. Podróżni odbywają przejazd na całej trasie na podstawie już posiadanego biletu, np. mając bilet na przejazd z Warszawy do Berlina, podróżny odbywa przejazd pociągiem na podstawie jednego biletu do Rzepina, autobusem zastępczej komunikacji autobusowej z Rzepina do Frankfurtu nad Odrą oraz pociągiem ODEG linii RE1 z Frankfurtu nad Odrą do Berlina.

Wprowadzone zostały także szczególne zasady zwrotów biletów międzynarodowych ważnych na przejazdy do i z Niemiec, kupionych w kanałach sprzedaży „PKP Intercity” najpóźniej 5 marca 2024 roku i ważnych na przejazdy od 6 do 8 marca 2024 roku.

1. Należności za bilety według ofert standardowych i  specjalnych, których warunki wyłączają zwrot, możesz uzyskać:

w kasie biletowej – gdy są zwracane przed upływem terminu ich ważności,
w drodze reklamacji – gdy są zwracane po upływie terminu ich ważności lub zostały kupione w Serwisie e-IC albo aplikacji PKP Intercity.
2. Jeżeli do biletów wymienionych były kupione rezerwacje, dopłaty do pociągu EIP lub bilety na przewóz – to należności za te bilety również możesz uzyskać bez potrącania odstępnego.

3. Jeżeli bilet został zwrócony w serwisie e-IC albo aplikacji PKP Intercity z potrąceniem odstępnego, zwrócimy kwotę pobranego odstępnego w drodze reklamacji.