Pociągi Pesy będą woziły pasażerów między Pragą a Brnem w Czechach

Pociągi Pesy będą woziły pasażerów między Pragą a Brnem w Czechach

Czeskie Ministerstwo Transportu wybrało RegioJet jako operatora pociągów ekspresowych na linii R9 Praga – Havlíčkův Brod – Jihlava/Brno. Przejazdy będą realizowane pojazdami wyprodukowanymi przez Pesę Bydgoszcz.

Umowa zostanie zawarta na 15 lat i będzie zawierała wymóg przekazania pojazdów nowemu przewoźnikowi po tym okresie. RegioJet rozpocznie obsługę linii w grudniu 2026 r.

Cieszę się, że udało nam się wygrać tak ważny kontrakt, który połączy Pragę z Brnem. To kolejny krok w naszej ekspansji i z niecierpliwością czekamy na kolejne konkursy. W przyszłości będziemy nadal dążyć do zapewnienia pasażerom wysokiej jakości usług po przystępnych cenach – powiedział dla Zdopravy.cz Radim Jančura, właściciel RegioJet.

Za realizację zamówienia na poziomie  2,78 mln pociągokilometrów rocznie RegioJet oczekiwał 4 937 551 845 CZK, podczas gdy Koleje Czeskie chciały 5 859 015 424 CZK. Dzięki przetargowi czeskie państwo zaoszczędzi około 922 mln CZK.

Linia R9 będzie obsługiwana przez nowoczesne jednostki niskopodłogowe polskiego producenta PESA, zaprojektowane do prędkości 200 km/h, które będą wdrażane od samego początku eksploatacji. Powinny to być jednostki oparte na platformie Regio160 w wariancie interRegio200.