Pociągi pasażerskie korzystają z łącznicy Czarnca – Włoszczowa Północ

Pociągi pasażerskie korzystają z łącznicy Czarnca – Włoszczowa Północ

Od 11 czerwca 2023 r. kilka pociągów Polregio kursuje nowym torem łączącym Centralną Magistralą Kolejową ze szlakiem do Kielc. Pod koniec lipca na łącznicy pojawią się też pociągi PKP Intercity.

Na gotowej od grudnia 2022 r. łącznicy Czarnca – Włoszczowa Północ, która miała usprawnić przewozy kolejowe na terenie i przez województwo świętokrzyskie nie kursowały żądne pociągi pasażerskie. Zmiana nastąpiła dopiero wraz z wprowadzeniem wakacyjnej korekty rozkładu jazdy. Z łącznicy korzysta dziewięć par pociągów Polregio.

Wkrótce pociągów będzie więcej. Jak poinformował „Kolejowy Portal” Piotr Hamarnik z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe od 24 lipca do 20 sierpnia zarządca infrastruktury będzie prowadzić prace przy wymianie rozjazdów w rejonie posterunku Knapówka. W tym czasie pociągi dalekobieżne PKP Intercity zostaną skierowane do Włoszczowy Północ przez nową łącznicę (lk 582).

Dzięki nowemu torowi udało się w wygodniejszy dla podróżnych sposób zaplanować objazd – dodaje Hamarnik.

Przypomnijmy, że trzykilometrowa łącznica jest zelektryfikowana i przystosowana do ruchu dwukierunkowego. Tor zapewnia przejazd pociągów pasażerskich z prędkością do 100 km/h, a towarowych do 80 km/h. Inwestycja kosztowała ok. 42,8 mln zł, z czego dofinansowanie UE wyniosło ponad 36 mln zł.