Pociągi muszą zwalniać na linii kutnowskiej

Pociągi muszą zwalniać na linii kutnowskiej

Choć od 23 grudnia 2021 r. zmodernizowaną trasą z Łodzi do Kutna jeżdżą pociąg, to prace związane z budową nowych urządzeń na przejazdach kolejowo-drogowych nadal trwają przez co składy zwalniają do 20 km/h.

Przed świętami na odcinek Zgierz – Ozorków – Łęczyca – Kutno, wróciły pociągi regionalne Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej a od nowego roku linią kursują także połączenia dalekobieżne. Nie oznacza to jednak, że prace zostały zakończone.

Jak poinformował Rafał Wilgusiak z zespołu rasowego PKP Polskie Linie Kolejowe, wykonawca modernizacji linii kolejowej na odcinku Zgierz – Ozorków – Łęczyca realizuje ostatnie prace związane z budową nowych urządzeń sterowania ruchem na przejazdach kolejowo-drogowych.

– Wszystkie urządzenia na przejazdach na trasie Zgierz – Ozorków – Łęczyca planujemy uruchomić do 20 stycznia. Do tego czasu przejazdy są zabezpieczone i oznakowane tabliczką z napisem „Rogatka nieczynna” oraz znakiem Stop – dodaje Wilgusiak.

PKP Polskie Linie Kolejowe apelują do kierowców o szczególną ostrożność podczas przejazdu przez tory i kategoryczne stosowanie się do znaków ustawionych przed  przejazdem.

– Pamiętajmy, że ignorowanie znaku Stop to jedna najczęstszych przyczyn tragedii na skrzyżowaniu torów z drogami – zaznacza przedstawiciel zarządcy infrastruktury.

Nasz rozmówca dodaje, że w celu zwiększenia bezpieczeństwa w rejonie przejazdów maszyniści są zobowiązani do podawania sygnału „Baczność” a pociągi zwalniają do 20 km/h.