Pociąg towarowy skierowany na niewłaściwy tor [AKTUALIZACJA]

Pociąg towarowy skierowany na niewłaściwy tor [AKTUALIZACJA]

Jak dowiedział się „Kolejowy Portal” dzisiaj pociąg towarowy został wyprawiony ze stacji Herby Stare w kierunku niezgodnym z rozkładem jazdy.

Do incydentu doszło przed godziną 13:00. Skład CIECH Cargo został skierowany w kierunku st. Herby Nowe linią 704 zamiast linią nr 61 w kierunku podg. Liswarta.

Aspekt wyprawienia pociągów SKM Warszawa, Kolei Mazowieckich oraz PKP Intercity w kierunku niezgodnym z rozkładem jazdy na terenie Warszawskiego Węzła Kolejowym podczas ostatniej Komisji Infrastruktury tłumaczył Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Z punktu widzenia bezpieczeństwa ruchu kolejowego, te pociągi jechały bezpiecznie, jechały po zabezpieczonej drodze przebiegu i nie miały prawa napotkać na swojej drodze innego pociągu – zaznaczył Andrzej Bittel.

Jak dodał standardy bezpieczeństwa są nie tylko po to, żeby UTK realizując swoje statystyki pokazywał jak wygląda sytuacja pod względem bezpieczeństwa, ale przede wszystkim po to aby kolej była bezpieczna, żeby wyciągać wnioski z każdego zdarzenia.

Z każdego zdarzenia takie wnioski są wyciągane, również z tych zdarzeń, które miały miejsce przy wdrażaniu marcowej korekty rozkładu jazdy pociągów – podkreślił wiceminister.

Dzisiejsze zdarzenie nie ma wpływu na ruch pociągów pasażerskich.

AKTUALIZACJA

Komisja ustali okoliczności zdarzenia, do którego doszło wczoraj, 10 maja, na stacji Herby Stare – poinformowała „Kolejowy Portal” Katarzyna Głowacka, z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe.

Jak dodała przedstawicielka zarządcy infrastruktury pociąg towarowy relacji Dąbrowa Górnicza Towarowa – Rybnik Towarowy, niezgodnie z rozkładem jazdy został skierowany na linię kolejową 704 w kierunku stacji Herby Nowe.

Nie było zagrożenia. Pociąg został zatrzymany na stacji Herby Nowe i po zmianie kierunku jazdy odjechał we właściwym kierunku. Zdarzenie nie miało wpływu na ruch pociągów pasażerskich – podkreśla Głowacka.