PLK z umową na budowę przystanku Rzepin Miasto

PLK z umową na budowę przystanku Rzepin Miasto

Nowy przystanek w Rzepinie zwiększy dostęp do pociągów. Podróżni zyskają dogodne przejazdy m.in. w stronę Zielonej Góry lub Kostrzyna nad Odrą. PKP PLK. podpisały umowę na zaprojektowanie i budowę peronu za ok. 5 mln zł. Inwestycja z „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025” planowana jest do I kw. 2024 r.

Nowy przystanek Rzepin Miasto (nazwa robocza) – przy ul. Słubickiej, w okolicy przejazdu kolejowo-drogowego – powstanie na trasie łączącej Jarzmanice Lubuskie ze stacją Rzepin (linia kolejowa nr 821). Podróżni zyskają dogodną możliwość przejazdów pociągiem m.in. w stronę Zielonej Góry lub Kostrzyna nad Odrą i dalej do Szczecina.

Na wysokim, długim na 200 m peronie, przewidziano m.in. wiaty i ławki. Bezpieczeństwo po zmroku zapewni jasne, ekologiczne oświetlenie LED. Dla dobrej informacji przewidziano czytelne tablice oraz gabloty z rozkładami jazdy i komunikatami przydatnymi w podróży. Z myślą o osobach niewidomych na antypoślizgowej nawierzchni znajdą się ścieżki naprowadzające z wypukłą fakturą. Dogodny dostęp do peronu wszystkim podróżnym, także osobom mającym trudności z poruszaniem się, zapewnią pochylnie przy dojściach do peronu od strony przejazdu kolejowo-drogowego oraz po przeciwległej stronie platformy, od strony miasta. Zachętą do łączenia ekologicznych podróży – koleją i rowerem – będą stojaki w obrębie przystanku. Sprawne przejazdy pociągów zapewni przebudowę słupów sieci trakcyjnej, uzupełniony tłuczeń i regulacja toru.

Prace, w systemie „projektuj i buduj”, wykona ZRK DOM Sp. z o.o. Uzyskanie dokumentacji projektowej, która umożliwi rozpoczęcie prac budowlanych przewidywane jest w II poł. 2023 r., natomiast podróżni skorzystają z nowego przystanku w I kw. 2024 r.

Program przystankowy

Rządowy program uwzględnia 314 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej znalazło się 185 lokalizacji, a na rezerwowej – 129. W województwie lubuskim „Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025” obejmuje poza Rzepinem także m.in. Radnicę i Żary Osiedle. Już rozpoczęły się przygotowania do ogłoszenia przetargu na budowę dojścia do stacji Radnica.