PKP S.A. z ofertami na przebudowę dworca w Dąbrowie Górniczej

PKP S.A. z ofertami na przebudowę dworca w Dąbrowie Górniczej

PKP S.A. otworzyły oferty w przetargu na przebudowę dworca w Dąbrowie Górniczej. Zgłosiło się siedmiu wykonawców. Dwie oferty zmieściły się w zaplanowanym budżecie.

Na sfinalizowanie zamówienia spółka przeznaczyła 16 383 418,66 zł brutto. Oferty złożyli:

  • Przedsiębiorstwo Inżynieryjno Budowlane BUDECON  16 996 690,27 zł brutto
  • Berger Bau Polska  – 14 974 782,21 zł brutto
  • Przedsiębiorstwo Budowlane „Dombud22 143 077,12 zł brutto
  • Konsorcjum: WODPOL, PBO Śląsk 19 320 363,28 zł brutto
  • Przedsiębiorstwo Robót Budowlanych i Transportowych „CECHINI” 16 349 714,55 zł brutto
  • Konsorcjum: Nowak Mosty, Przedsiębiorstwo Budowlane Mazur  – 23 308 745,00 zł brutto
  • Konsorcjum: MURKRAK, Zakład RemontowoBudowlany „MURDZA”, DYNAMIK – 16 728 000,00 zł brutto

Pochodzący z 1888 roku dworzec przejdzie prawdziwą metamorfozę z poszanowaniem dla jego historycznego charakteru, a co najważniejsze zostanie na nim przywrócona obsługa podróżnych.

Podczas inwestycji renowację przejdzie elewacja dworca. Znajdująca się na niej cegła zostanie wyczyszczona i uzupełniona, podobnie jak znajdujące się pomiędzy pierwszą i drugą kondygnacją oraz tuż przy szczycie budynku fryzy oraz inne detale architektoniczne. Zabytkowy charakter dworca podkreślą odtworzone na wzór historycznych stolarka okienna i drzwiowa oraz poszycie dachowe. Całość uzyskanego efektu estetycznego podkreśli nowa iluminacja budynku. 

Zmieni się także wnętrze budynku. Przywrócona zostanie obsługa podróżnych, która będzie odbywać się w holu pełniącym jednocześnie funkcję ogrzewanej i klimatyzowanej poczekalni. Zaaranżowano ją w nowoczesny sposób, nawiązując poprzez częściowo ceglane wykończenie ścian do wyglądu elewacji dworca. Pozostałe ściany zostaną pomalowane na kolory utrzymane w odcieniach szarości, tak jak posadzka wykonana z wielkoformatowych granitowych płyt. Aranżację wnętrza uzupełni nowoczesne oświetlenie, umieszczone w podwieszanym, listwowym suficie. Poczekalnia będzie wyposażona również w nowe ławki, kosze, gabloty z rozkładami jazdy oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. W jej sąsiedztwie zaprojektowano pomieszczenia kas biletowych, dwa lokale na wynajem, a w zachodnim skrzydle na dwóch kondygnacjach będą się mieścić powierzchnie przeznaczone dla samorządu. Resztę powierzchni zajmą pomieszczenia techniczne oraz biura.

Dzięki przebudowie dworzec zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Całkowicie zmieni się zagospodarowanie otoczenia dworca. Oprócz ułożenia nowej nawierzchni, po stronie wschodniej, powstanie 10 miejsc postojowych oraz wiata rowerowa. Ponadto uporządkowana zostanie zieleń, a w sąsiedztwie parkingu powstaną ogrody deszczowe suche o powierzchni 256 m kw. złożone z około 2500 roślin, takich jak kosaciec syberyjski, krwawnica pospolita, mięta wodna, tojeść rozesłana czy skrzyp zimowy. Ich głównym zadaniem będzie wstępne filtrowanie wody opadowej, a także stopniowe jej uwalnianie do gleby.