Koleje Słowackie kupią do 20 nowych składów RegioPanter

Koleje Słowackie kupią do 20 nowych składów RegioPanter

Koleje Słowackie podpisały umowę z konsorcjum Škoda Transportation i ŽOS Trnava na dostawę 9 elektrycznych zespołów trakcyjnych z możliwością zakupu kolejnych 11 pojazdów. Pierwsze dziewięć czteroczłonowych RegioPanterów będzie jeździć w regionach Koszyce i Preszów.

Pojazdy z zamówienia podstawowego zostaną dostarczone do końca 2023 roku, a kolejne zgodnie z zamówieniem. Wartość kontraktu wraz z opcją to prawie 170 mln euro, czyli ok. 4,3 mld koron.

– Słowacja od dawna jest dla nas kluczowym partnerem biznesowym. Pasażerowie dobrze znają już nasze jednostki, których jeździ tu kilka typów. Bardzo się cieszę, że z każdą nową jednostką możemy pokazać, jak zmienia się poziom komfortu, bezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju nowych pociągów – powiedział Petr Brzezina, prezes i prezes zarządu Škoda Transportation Group.

– Wschodnia Słowacja potrzebuje nowych pociągów jak sól i dobre doświadczenia ze współpracy ze Škodą dają nam nadzieję, że nawet wschodni Słowacy nie będą zawiedzeni – mówi Roman Koreň, prezes Zarządu ZSSK.

– Nasze konsorcjum już w ostatnim zamówieniu wykazało wysoką jakość wykonania i rozwiązań technicznych. Cieszę się, że uda nam się powtórzyć ten sukces i że inne regiony Słowacji otrzymają nasze nowoczesne jednostki – dodał Petr Brzezina.

– Kolejne zamówienie na te nowe jednostki elektryczne potwierdza, że ​​produkujemy nowoczesne i wysokiej jakości pociągi, a pasażerowie są z nich zadowoleni. Cieszymy się, że możemy rozszerzyć współpracę z silnym partnerem, jakim jest Škoda Transportation Group – dodał Miloš Kyselica, wiceprezes zarządu i dyrektor generalny ŽOS Trnava.

Nowe jednostki elektryczne RegioPanter, będące kontynuacją obecnie dostarczanych i eksploatowanych jednostek, będą dostarczane do regionalnej eksploatacji zelektryfikowanych linii w regionach Koszyc i Preszowa dla prędkości 160 km/h i napięć 3 kV i 25 kV. Wszystkie nowe czteroczłonowe jednostki będą miały długość 106 mi pojemność 343 miejsc. Każdy człon w zestawie będzie posiadał klasyczny układ dwóch podwozi, a każda jednostka elektryczna zawsze będzie miała podwozie trzynapędowe. Dzięki temu zestawy będą miały doskonałe właściwości jezdne na wszystkich zelektryfikowanych liniach na Słowacji i umożliwią niezawodne przestrzeganie rozkładu jazdy w trudnych warunkach zimowych, ze zmianami wprowadzanymi w oparciu o wymagania klientów i doświadczenie eksploatacyjne, które jeszcze bardziej zwiększą komfort pasażerów. Obejmuje to na przykład przygotowanie do instalacji automatu sprzedającego, automatu biletowego lub modyfikacje wnętrza, aby w jednostce było więcej miejsca na rowery, narty i inny sprzęt sportowy.

Szerokie drzwi wejściowe wraz z w pełni ciągłym nowoczesnym wnętrzem bez drzwi wewnętrznych umożliwią szybkie i płynne przemieszczanie się pasażerów. Wsiadanie do pojazdu będzie możliwe na większości standardowych peronów o wysokości 550 mm bezpośrednio, bez konieczności stosowania schodów. W przypadku pozostałych platform deskowanie zostanie zabezpieczone za pomocą przesuwnych schodów.

– Pasażerowie docenią przede wszystkim wygodne siedzenia, gniazdka elektryczne, klimatyzację, stylowe oświetlenie wnętrza LED oraz wyposażenie pojazdu z przestronną nowoczesną toaletą dostępną dla osób niepełnosprawnych. Jednostki elektryczne zaoferują również ulepszony system kamer, nowoczesny system informacyjny z monitorami, a także wydajne Wi-Fi. Jednostki będą miały również wystarczająco dużo miejsca do przewozu osób niepełnosprawnych, wózków dziecięcych, rowerów, nart, desek snowboardowych, a także zapewnią łatwe i pozbawione barier wsiadanie dla wszystkich pasażerów – dodaje Tomáš Ignačák, wiceprezes zarządu Škoda Transportation Group .

Podobnie jak w poprzednim kontrakcie, na łącznie 25 jednostek elektrycznych, część produkcji będzie odbywać się w firmie ŽOS Trnava.

Obecnie na Słowacji kursuje już 20 jednostek RegioPanter, a kolejne 5 zostanie oddanych do użytku do końca tego roku. Dzięki nowemu zamówieniu ZSSK będzie miał do dyspozycji do 45 jednostek tego typu.