PKP S.A. wybrały wykonawcę przebudowy dworca Racibórz

PKP S.A. wybrały wykonawcę przebudowy dworca Racibórz

PKP S.A. rozstrzygnęły postępowanie na przebudowę dworca Racibórz. Aby tego dokonać spółka musiała zwiększyć budżet o 5,3 mln zł brutto.

Przypomnijmy, że w ogłoszonym w marcu 2022 r. przetargu wpłynęło pięć ofert. Początkowo na sfinansowanie zamówienia kolejowa spółka zamierzała przeznaczyć kwotę 24 744 575,59 zł brutto.

Po analizie złożonych ofert PKP S.A. postanowiły zwiększyć budżet o kwotę 5 303 802,89 zł brutto i wybrać ofertę spółki Texom jako najkorzystniejszą. Pozostałe oferty mieściły się w kwotach od 32,2 do 44,7 mln zł brutto.

według projektu, nowy budynek podzielony został na trzy segmenty.  W segmencie A (od północy) na parterze zaprojektowano przestrzeń typu „open space” wraz z zapleczem sanitarnym dla gminy Racibórz. Na piętrze znajdą się pomieszczenia przeznaczone na użytek spółek kolejowych.

Segment B przeznaczony jest na funkcję dworcową. Na poziomie +1 powstanie taras widokowy, który będzie stanowił również poczekalnię letnią.

W segmencie C zaprojektowano lokale handlowe, wejście do strefy kultury oraz węzeł cieplny. Na piętrze znajdują się: biuro typu „open space” oraz pomieszczenie przeznaczone na strefę kultury wraz z zapleczem.

Przebudowany obiekt będzie w pełni dostosowany do korzystania przez osoby niepełnosprawne. Na terenie dworca oraz dojść na perony zaprojektowano systemy ułatwiające poruszenie się osobom niewidomym (ścieżki, mapy multisensoryczne oraz oznakowanie dla niewidomych na pochwytach i klamkach).

Obok dworca powstanie 20 miejsc parkingowych, w tym 3 miejsca dla osób niepełnosprawnych oraz 4 miejsca dla aut osobowych ze stacjami do ładowania aut elektrycznych. Dodatkowo zapewnione 4 miejsca postojowe na terenie miasta.