PKP S.A. uruchomiły nową stację ładowania samochodów elektrycznych

PKP S.A. uruchomiły nową stację ładowania samochodów elektrycznych

Polskie Koleje Państwowe S.A. kontynuują działania na rzecz rozwoju elektromobilności i multimodalności podróży w ramach marki PKP Mobility. Na początku roku przy dworcu Warszawa Centralna spółka uruchomiła kolejną stację ładowania samochodów elektrycznych. W całej Polsce, przy dużych dworcach kolejowych, działa w sumie 10 takich punktów.

PKP Mobility to marka parasolowa dla usług będących uzupełnieniem procesu podróży na wielu jej etapach, nie tylko podczas samego przejazdu pociągiem. W ramach tej marki PKP S.A. pilotażowo wdrożyły usługi związane z elektromobilnością i multimodalnością podróży w oparciu o infrastrukturę i pojazdy elektryczne. Od 2018 roku spółka udostępnia użytkownikom samochodów z napędem elektrycznym stacje ładowania przy wybranych dworcach kolejowych, a liczba dostępnych lokalizacji rośnie.

Stale staramy się rozszerzać naszą ofertę usługową. Wynika to z założenia, że w celu zachowania konkurencyjności kolej musi szukać nowych dróg dotarcia do klientów, wpisując się w nowoczesne trendy. W związku z tym Polskie Koleje Państwowe S.A., poza podstawową działalnością związaną nieruchomościami oraz nadzorem właścicielskim w Grupie PKP, realizują również projekty mające na celu dostarczenie usług zapewniających wartość dodaną użytkownikom dworców kolejowych i ułatwiających podróż „od drzwi do drzwi” – mówi dr Rafał Zgorzelski, członek zarządu PKP S.A.

Oprócz Warszawy Centralnej stacje ładowania pojazdów elektrycznych PKP S.A. znajdują się jeszcze przy dziewięciu innych ważnych dworcach kolejowych: Opole Główne, Warszawa Wschodnia, Gdynia Główna, Katowice Ligota, Wrocław Główny, Bydgoszcz Główna oraz przy dworcach w Częstochowie, Katowicach i Gliwicach.

Biało-zielone ładowarki PKP Mobility, wyprodukowane przez Kolejowe Zakłady Łączności sp. z o.o., spółkę z Grupy PKP, wyposażone są w dwa gniazda półszybkiego ładowania, każde o mocy 22 kW, co umożliwia jednoczesne ładowanie dwóch samochodów. Urządzenia zostały wyposażone w system zabezpieczeń, m.in. uniemożliwiający odłączenie kabla i przerwanie ładowania przez osobę nieuprawnioną. Przy ładowarkach znajdują się po dwa specjalnie oznakowane na zielono miejsca postojowe. Są przeznaczone wyłącznie dla samochodów z napędem elektrycznym na czas ładowania.

Korzystanie ze stacji nie wymaga rejestracji ani dodatkowych aplikacji, wystarczy karta z płatnością zbliżeniową. Dzięki zastosowaniu dotykowych wyświetlaczy obsługa stacji i ładowanie samochodu są proste i intuicyjne. Należy postępować zgodnie z komunikatami na wyświetlaczu i pamiętać o odbiorze wydruku z kodem umożliwiającym zakończenie ładowania i bezpieczne wypięcie kabla z gniazda ładowarki. Niewykorzystaną wartość ładowania można zrealizować bezterminowo na każdej stacji ładowania pod marką PKP Mobility za pomocą kodu ładowania znajdującego się na paragonie.

Usługa ładowania na stacjach PKP Mobility kosztuje jedynie 1,25 zł/kWh, co powoduje, że jest najtańsza spośród oferowanych na rynku. PKP S.A przewidziały również zniżkę dla osób, które podróżują koleją – wszyscy kupujący bilet kolejowy w serwisie lub aplikacji BILKOM mogą otrzymać kod, dzięki któremu za każdą kWh ładowania zapłacą jedynie złotówkę. Kod rabatowy PKP Mobility przyznawany jest do każdego biletu zakupionego w serwisie BILKOM po wybraniu tej opcji, niezależnie od rodzaju przejazdu i destynacji. Okres ważności kodu ważny jest do 7 dni po podróży.