PKP Cargo gotowe, aby zwiększyć przewozy węgla przed zimą

PKP Cargo gotowe, aby zwiększyć przewozy węgla przed zimą

PKP Cargo poinformowało, że jest przygotowane do transportu węgla, który będzie sprowadzany do Polski i przypłynie do polskich portów.

– Grupa PKP Cargo jest przygotowana do tego, aby zwiększyć przewozy węgla przed sezonem grzewczym – zapewnia przewoźnik

Przewoźnik deklaruje, że posiada odpowiednie zasoby taborowe do przewozów węgla (lokomotywy, węglarki), nie zabraknie też drużyn trakcyjnych do obsługi pociągów.

Spółka wyjaśnia też sprzedaż węglarek w poprzednich latach.

– Utylizacja obejmowała bowiem tylko te wagony, które od dawna już i tak nie były użytkowane i nie nadawały się też do remontu. Staramy się też tak organizować remonty i modernizacje węglarek, aby zwiększyć ich ilość w codziennym obiegu – podkreśla PKP Cargo.

PKP Cargo przypomniało, że węgiel będzie sprowadzany do Polski w ramach rządowego programu, którego celem jest zastąpienie paliwa rosyjskiego, objętego unijnym embargiem, węglem z innych kierunków. Łącznie chodzi o co najmniej 4,5 mln ton surowca, które kupią dwie państwowe spółki energetyczne.

Choć spółka jest największym przedsiębiorstwem kolejowym na polskim rynku, to jednak nie jedynym.

– Mamy około 40% udział w rynku, inne firmy też zajmą się tym zadaniem. Ale na pewno PKP Cargo przypadnie wiodąca rola w całej operacji przewozu węgla – zaznacza spółka.

Przewoźnik uważa, że cała operacja przewozu importowanego węgla będzie wymagała współpracy i koordynacji działań ze strony i przewoźnika i PKP PLK i zarządów polskich portów.

– Chodzi o to, żeby pociągi były sprawnie załadowywane i szybko opuszczały portowe nabrzeża – podsumowuje PKP Cargo.