Pierwsza hybryda ŁKA jeszcze dziś w Łodzi

Pierwsza hybryda ŁKA jeszcze dziś w Łodzi

Dziś w zapleczu technicznym Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej pojawi się pierwszy pociąg hybrydowy wyprodukowany przez Newag.

Nieznaczna to jednak, że pojazd wyjedzie wkrótce z pasażerami. Jak się dowiedzieliśmy, przez najbliższy czas szkolony będzie personel łódzkiego przewoźnika.

Kiedy pojazd zacznie wozić pasażerów? ŁKA nie chce składać konkretnych deklaracji. Mowa jest tegorocznym sezonie wakacyjnym.

Przypomnijmy, że w lipcu  2021 r. przedstawiciele ŁKA oraz Newagu podpisali umowę na zakup trzech nowych pojazdów hybrydowych. Choć początkowo przewoźnik zamówił trzy takie pojazdy ale skorzystał z prawa opcji i łódzkich hybryd będzie pięć. Łączna wartość zamówienia wyniesie ponad 171 mln zł brutto.

Nowe zespoły trakcyjne w barwach Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej zostaną wyposażone w monitoring, nowoczesny system informacji pasażerskiej, automaty biletowe, hotspot Wi-Fi, ładowarki USB oraz ratujące życie defibrylatory AED. Każdy z pojazdów będzie klimatyzowany i w pełni dostosowany do potrzeb osób z ograniczoną możliwością poruszania się. Pojazdy Impuls 2 typu 36WEh pomieszczą 300 osób, z czego ponad 140 osób na miejscach siedzących. Pojazd będzie poruszał się z prędkością 160 km/h pod trakcją elektryczną, natomiast przy użyciu napędu spalinowego jest to 120 km/h.

Dzięki pojazdom hybrydowym ŁKA będzie mogła uruchomić połączenia pasażerskie na liniach kolejowych, które nie są zelektryfikowane: nr 25 – relacji Łódź/Zgierz – Tomaszów Maz. – Opoczno oraz nr 53 – relacji Łódź/Zgierz – Tomaszów Maz. – Spała.