Dworzec Kraków Swoszowice otwarty dla podróżnych [GALERIA]

Dworzec Kraków Swoszowice otwarty dla podróżnych [GALERIA]

Odnowiony z dbałością o detale dworzec, przywrócenie obsługi podróżnych oraz uruchomienie centrum kultury – to efekty zakończonej przebudowy dworca Kraków Swoszowice. Dziś (21.03) z dworca skorzystali pierwsi podróżni.

Inwestycja polegająca na kompleksowej przebudowie dworca, w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowanie ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko trwała blisko dwa lata. Dzięki niej pochodzący z końca XIX wieku budynek odzyskał swoje historyczne piękno. Renowacji z dbałością o najmniejsze detale, takie jak pilastry, gzymsy, boniowania i obramowania okien, została poddana elewacja. Pomalowano ją na beżowy, oryginalny kolor, co w zestawieniu z odtworzoną na wzór historycznej brązową stolarką i  jasnym detalem architektonicznym, prezentuje się nadzwyczaj efektownie. Z ciekawszych szczegółów na elewacji warto zwrócić uwagę na przestrzenny napis KR-Swoszowice umieszczony na południowo-zachodniej i północo-wschodniej elewacji dworca.

Na dworcu po przebudowie została przywrócona obsługa podróżnych. Będzie się ona odbywać w holu pełniącym jednocześnie funkcję poczekalni. Wystrój wnętrza jest połączeniem nowoczesności z elementami nawiązującymi do historii miejsca (stolarka okienna i drzwiowa, okładziny ścienne). Klimatyzowana poczekalnia została wyposażona w ławki dla podróżnych, gabloty na rozkłady jazdy, zegar oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Na parterze budynku zlokalizowano również toalety. Poza obsługą podróżnych, dworzec w nowej odsłonie będzie pełnił również funkcję kulturalne, gdyż mieści się w nim Centrum Kultury Podgórze. Na ponad 200 m kw. urządzonej w nowoczesny, funkcjonalny i gustowny sposób przestrzeni znajdą się sala wielofunkcyjna, plastyczna, muzyczna i „malucha”. W pierwszej z nich będą odbywać się koncerty i spektakle oraz różnego typu zajęcia. Do Centrum Kultury Podgórze dostaniemy się zabytkową klatką schodową oraz windą.

– Oddany dzisiaj do dyspozycji podróżnych po modernizacji dworzec Kraków Swoszowice nawiązuje do lat świetności galicyjskiej kolei. Inwestycja ta jest przykładem, że konsekwentnie pracujemy nad unowocześnianiem polskiej kolei: modernizujemy dworce, linie kolejowe i tabor. To kolejny krok na drodze do celu, jakim jest bezpieczna, komfortowa i przewidywalna polska kolej – mówi Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

– Dworzec Kraków Swoszowice to kolejny obiekt zmodernizowany pod okiem konserwatora zabytków, który uzyskał dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko. Podróżujący do i z Krakowa skorzystają z bardziej nowoczesnego, przyjaznego środowisku i dostępnego obiektu kolejowego. Wzrośnie też jakość obsługi pasażerów – mówi Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej.

– Kraków Swoszowice to kolejny dworzec w Polsce, który odzyskał swój historyczny blask. Oprócz nowoczesnej i funkcjonalnej przestrzeni obsługi podróżnych, znalazło się tu centrum kultury, co pokazuje jak można w jednym budynku zintegrować ważne dla mieszkańców funkcje – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

– Dzięki przebudowie dworzec Kraków Swoszowice łączy w sobie historyczne piękno oraz walory funkcjonalne i użytkowe. Cieszy również uruchomienie w nim przez miasto Kraków centrum kultury. Sprawia to, że oprócz obsługi podróżnych, będzie on tętnił życiem kulturalnym. Jestem przekonany, że dworzec Kraków Swoszowice w nowej odsłonie będzie dobrze służył podróżnym i mieszkańcom – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

– Dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko pozytywnie wpływa na społeczno-gospodarczy rozwój województwa małopolskiego, a z dniem przecięcia symbolicznej wstęgi na dworcu kolejowym Kraków Swoszowice wkład środków unijnych w rozwój tego regionu nabiera jeszcze większego znaczenia. Nowo otwarty węzeł komunikacyjny jest przyjazny wszystkim podróżującym, w tym osobom z ograniczoną mobilnością, a także odpowiada na potrzeby współczesnego świata, będąc wyposażonym w ekologiczne rozwiązania sprzyjające środowisku – mówi Joanna Lech, p.o. dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Jest to jedno z wielu rozwiązań, które zastosowano na dworcu, żeby przystosować go potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Dzięki inwestycji zlikwidowano również bariery architektoniczne. Wprowadzono także ścieżki prowadzące, oznaczenia w alfabecie Braille`a, plany dotykowe dworca oraz szereg innych usprawnień sprawiających, że stał się on przestrzenią przyjazną dla podróżnych z niepełnosprawnościami.

Dzięki inwestycji dworzec stał się również budynkiem ekologicznym i bezpiecznym. Zastosowano w nim energooszczędne oświetlenie wykonane w technologii LED wraz z automatyką sterującą oraz nową, niskoemisyjną kotłownię gazową do ogrzewania budynku. Dodatkowo przed utratą ciepła w obiekcie będzie chroniła stolarka okienna i drzwiowa o niskim stopniu przenikalności cieplnej oraz kurtyny powietrzne zamontowane przy wejściach do budynku. W celu optymalizacji zużycia energii elektrycznej, cieplnej i wody, na dworcu zamontowano system BMS (Building Management System), czyli system inteligentnego sterowania budynkiem regulujący pracę instalacji i urządzeń na dworcu. Na dworcu po przebudowie poprawi się również bezpieczeństwo, dzięki zainstalowaniu na nim nowoczesnych systemów monitoringu, kontroli dostępu oraz sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowych. 

Przebudowa objęła również najbliższe otoczenie dworca. W sąsiedztwie pojawiły się nowe chodniki i droga, przy której zlokalizowano 15 miejsc postojowych, w tym dwa dla osób niepełnosprawnościami. W otoczeniu dworca zamontowano również nowe oświetlenie, elementy małej architektury (ławki, kosze) oraz stojaki rowerowe. Dużym ułatwieniem dla osób korzystających z dworca jest budowa schodów i pochylni w kierunku ulicy Hubalczyków z placu przed dworcem.

Koszt przebudowy dworca Kraków Swoszowice to prawie 10 mln złotych brutto. Inwestorem były Polskie Koleje Państwowe S.A., projekt przebudowy wykonała pracowania AnArchi Group z Gliwic, a wykonawcą robót budowlanych Zakład Remontowo-Budowlany MURDZA z Miechowa.