ÖBB zamawia 41 składów KISS w ramach umowy ramowej z Stadler

ÖBB zamawia 41 składów KISS w ramach umowy ramowej z Stadler

Austriackie Koleje Federalne – ÖBB złożyły zamówienie na dostawę 41 nowych piętrowych zespołów trakcyjnych typu KISS w firmie Stadler. Wartość zamówienia wynosi około 600 milionów euro.

Pierwsze zamówienie obejmuje dostawę 20 sześcioczłonowych i 21 czteroczłonowych pojazdów o wartości zamówienia 600 mln euro. Pierwsze pojazdy wejdą do eksploatacji pasażerskiej na trasach w regionie wschodnim na początku 2026 roku.

– Dzięki 41 nowym piętrowym pociągom Cityjet kontynuujemy modernizację naszej lokalnej floty transportowej w Wiedniu, Dolnej Austrii i Burgenland. Od 2026 roku zaoferujemy naszym pasażerom jeszcze większą pojemność i komfort, uatrakcyjnienie przejścia z transportu indywidualnego samochodem na transport kolejowy dla osób dojeżdżających do pracy. To dobrze dla naszego klimatu i zarówno wygodne, jak i praktyczne dla naszych podróżnych ÖBB – powiedział dyrektor generalny ÖBB, Andreas Matthä.

– Jesteśmy dumni, że możemy dostarczyć kolejną generację piętrowych zespołów trakcyjnych do Austrii. W wielu krajach KISS jest już z powodzeniem w ruchu. Dzięki wysokiemu poziomowi innowacyjności KISS jest kluczowym rozwiązaniem dla przyjazny dla środowiska transport kolejowy jutra. Dziękujemy ÖBB za to zamówienie i czekamy na długoterminową, owocna współpraca – dodał Peter Spuhler, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny Grupy Stadler.

Przypomnijmy, że pod koniec lutego 2022 r. po raz kolejny firma ÖBB ogłosiła Stadlera zwycięzcą przetargu na dostawę 186 piętrowych pociągów trakcyjnych typu KISS. Umowa ramowa obowiązuje przez dziesięć lat i ma łączną wartość do 3 miliardów euro.