Nowe windy na stacji w Głogowie

Nowe windy na stacji w Głogowie

 Od marca z dwóch wind mogą korzystać podróżni na stacji w Głogowie. Urządzenia są przy odnowionej kładce łączącej budynek dworca z peronami. Na stacji jest wygodniej, bezpieczniej i bardziej estetycznie.

Głównym efektem prac jest ułatwienie dostępu do kolei – szczególnie osobom o ograniczonej możliwości poruszania się oraz poprawa estetyki. Nowoczesne przeszklone windy ułatwiają dostęp do peronów nr 1 i 2. Zostały zaprojektowane z myślą o potrzebach różnych użytkowników, przede wszystkim osób o ograniczonych możliwościach poruszania, ale np. także rowerzystów – w kabinie bez problemu zmieści się rower. Od strony peronów do wind wchodzi się po wygodnych pochylniach, które ułożono ze względu na plany modernizacji stacji. Wówczas powierzchnia peronów zostanie podwyższona.

Poza windami wykonano remont kładki prowadzącej z dworca na perony. Roboty, łącznie z zastosowaną kolorystyką i konstrukcją szybów windowych, zostały przeprowadzone w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków. Wartość prac  to 4,4 mln zł, a sfinansowano je ze środków budżetowych.

Na Dolnym Śląsku coraz więcej stacji i przystanków zapewnia dogodny dostęp do pociągów osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się. Wszystkie nowe przystanki np. w Jeleniej Górze (Zabobrze, Przemysłowa) oraz Mokronos Górny mają odpowiednio przystosowane dojścia. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zmieniają obecnie stacje Legnica oraz Kłodzko Miasto – tam również będą windy.