Nowe połączenie na trasie Toruń – Czernikowo

Nowe połączenie na trasie Toruń – Czernikowo

Wraz z wprowadzeniem nowego rozkładu jazdy pociągów, uruchomione zostało dodatkowe połączenie na trasie Toruń – Czernikowo – Toruń. Nowe połączenie jest rezultatem wspólnego zaangażowania samorządu województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz pięciu lokalnych samorządów, w tym powiatu toruńskiego, miasta Toruń oraz gmin: Lubicz, Obrowo i Czernikowo. 

To krótka linia, ale bardzo ważna, ponieważ obsługuje ruch podmiejski. Celem jest m.in. odciążenie korkującej się w godzinach porannych na wysokości Lubicza drogi krajowej nr 10.  Cieszę się, że udało nam się wypracować model współfinansowania, który będzie mógł być stosowany także w innych przypadkach. Idąc w ślady województwa wielkopolskiego budujemy kolej metropolitalną. Cieszę się z tego małego kroku i mam nadzieję, że za nim pójdą kolejne – podkreśla marszałek Piotr Całbecki, który uczestniczył w przejeździe inauguracyjnym w towarzystwie członka zarządu województwa Anety Jędrzejewskiej, prezydenta Michała Zaleskiego i starosty Marka Olszewskiego oraz wójtów Marka Nicewicza, Andrzeja Wieczyńskiego i Tomasza Krasickiego.

Na trasie Toruń-Czernikowo kursowało dotąd sześć par pociągów dziennie, teraz jest ich siedem (dodatkowa para kursuje od poniedziałku do piątku). Uruchomiony właśnie pociąg odjeżdża z Torunia Głównego o 7.12 i melduje się w Czernikowie o 7.50; powrót z Czernikowa o 7.55, przyjazd do Torunia o 8.33.

Roczny koszt utrzymania kursów dodatkowe pary pociągów to 540 tys. złotych, 40 proc. pokrywa samorząd województwa, resztę solidarnie samorządy Torunia, powiatu toruńskiego oraz gmin Lubicz, Obrowo i Czernikowo. To pierwsze w Kujawsko-Pomorskiem połączenie współfinansowane przez lokalne społeczności. Wszystkie pozostałe utrzymuje w całości samorząd województwa.