Nietrzeźwy dróżnik wkrótce usłyszy zarzuty

Nietrzeźwy dróżnik wkrótce usłyszy zarzuty

Piotrkowscy policjanci zatrzymali 61-letniego pracownika kolei, który podczas wykonywania swoich obowiązków służbowych jako dróżnik strzeżonego przejazdu miał ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

W poniedziałek 8 sierpnia 2022 r. po godzinie 14:00 do piotrkowskiej jednostki, wpłynęło zgłoszenie, że dróżnik na strzeżonym przejeździe w Ignacowie, gminie Rozprza może być nietrzeźwy.

– Zgłoszenie wpłynęło po tym, jak świadek zauważył, że dróżnikowi ktoś przez okno podaje alkohol. Policjanci od razu pojechali na miejsce, gdzie zastali dróżnika. Po sprawdzeniu stanu trzeźwości okazało się, że ma on ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie – informuje  st. asp. Izabela Gajewska z Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie Trybunalskim.

Mężczyzna miał nadzorować obsługiwany przejazd, zamykać i otwierać zapory oraz uruchamiać sygnalizację świetlną. Policjanci od razu skontaktowali się z przełożonym mężczyzny, który wyznaczył osobę do zastąpienia 61-latka. Na czas przyjazdu zmiennika, rogatki przejazdu zostały zamknięte.

– Mieszkaniec Radomska został zatrzymany i trafił do policyjnej celi. Wkrótce odpowie za sprawowanie bezpieczeństwa ruchu pojazdów mechanicznych będąc w stanie nietrzeźwości. Przestępstwo to zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności – dodaje Gajewska.

Policja przypominam, że praca na stanowisku dróżnika to ogromna odpowiedzialność. Jako funkcjonariusz ochrony kolei dróżnik ma prawo do kierowania ruchem wszystkich pojazdów znajdujących się w obrębie odpowiedniego przejazdu kolejowo-drogowego, w tym pieszych, rowerzystów, kierujących pojazdami, jednocześnie dbając o prawidłowe zabezpieczenie przejazdu kolejowego, na czas przejazdu pociągów. Wykonywanie tak odpowiedzialnych zadań, będąc w stanie nietrzeźwości jest skrajnie nieodpowiedzialne i może zakończyć się tragicznie. W tym przypadku na szczęście nie doszło do tragedii. Świadkowi dziękujemy za odpowiednią reakcję. Pamiętaj, jeżeli masz podejrzenie, że dróżnik może być nietrzeźwy, reaguj, dzwoniąc na numer alarmowy 112.