Niemcy: 50-godzinny strajk ostrzegawczy został odwołany

Niemcy: 50-godzinny strajk ostrzegawczy został odwołany

Zaplanowany na 14–16 maja 2023 r. strajk ostrzegawczy EVG został odwołany w sobotę po południu. Jednak w ciągu najbliższych kilku dni niemieccy pasażerowie będzie musieli liczyć się z utrudnieniami w ruchu pociągów.

Przypomnijmy, że w czwartek, 11 maja 2023 r. Związek kolejowy i transportowy EVG ogłosił 50-godzinny strajk ostrzegawczy, który miał rozpocząć się w niedzielę,  14 maja od godz. 22:00 i trwać do wtorku, 16 maja do godz. 23:59.

Od ogłoszenia tej decyzji przyspieszyły rozmowy  zarządu Deutsche Bahn (DB) i EVG. Przedstawiciele Kolei Niemieckich obiecali związkowcom, że spełnią prośbę złożoną 7 lutego 2023 r. dotyczącą płacy minimalnej na poziomie 12 euro oraz braku limitów dla wyższych zarobków.

W sobotę rano Zarząd DB złożyła pilny wniosek do Sądu Pracy we Frankfurcie nad Menem o wstrzymanie strajku ostrzegawczego. Jak tłumaczy przewoźnik , ten krok był konieczny w interesie klientów.

Chociaż DB zaoferował podwyżkę płac o ponad 10 procent, spełnił główny warunek wstępny EVG i kilkakrotnie przesunął się w kierunku EVG, EVG chce strajkować przez 50 godzin od niedzieli wieczorem. Jest to nieproporcjonalne i szkodzi zarówno klientom, jak i niezaangażowanym stronom trzecim – informowały Koleje Niemiecki.

Był to dobry krok, ponieważ przedstawiciel DB jak i EVG osiągnęli ugodę.

Odwołanie Deutsche Bahn do sądu pracy opłaciło się wszystkim. DB i związek kolejowy i transportowy (EVG) osiągnęły porozumienie. W interesie przedsiębiorstw kolejowych, ich klientów i branży zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, aby zapobiec temu strajkowi, z sukcesem. Oczywiście taki kompromis zawsze angażuje obie strony – powiedział Martin Seiler, dyrektor ds. zasobów ludzkich DB.

Częścią ugody jest również deklaracja, że strony zgodziły się negocjować szybko i konstruktywnie w celu jak najszybszego zawarcia umowy. Kwestia płacy minimalnej jest również częścią ugody i jest uznawana za rozwiązanie przez obie strony.

Pomimo tej dobrej wiadomości, w ciągu najbliższych kilku dni niestety pojawią się ograniczenia w przewozach pociągów dalekobieżnych i lokalnych.

Koleje Niemieckie stanęły przed poważnym wyzwaniem zmiany harmonogramu około 50 000 podłączeń. Po tym, jak DB początkowo usunęło tysiące pracowników z harmonogramów zmian z powodu ogłoszenia strajku, ich zadania muszą zostać zreorganizowane w krótkim czasie. Część pojazdów musi zostać przebazowana, aby mogły obsługiwać zaplanowane w rozkładzie połączenia.

W ruchu dalekobieżnym Koleje Niemieckie chcą szybko ponownie zwiększyć ruch kolejowy na początku tygodnia.

W niedzielę wieczorem mogą wystąpić odwołania poszczególnych pociągów. W poniedziałek kursować będzie około dwóch trzecich planowanych pociągów. Od wtorku wszystkie pociągi ICE i IC powrócą na drogi zgodnie z planem – deklarują Koleje Niemieckie.