Newag przekazał Małopolsce wszystkie Impulsy 2

Newag przekazał Małopolsce wszystkie Impulsy 2

W czwartek, 8 grudnia w Nowym Sączu uroczyście przekazano nowe pociągi Impuls 2 z fabryki Newag dla Województwa Małopolskiego. W wydarzeniu wziął udział marszałek Witold Kozłowski, radni województwa Marta Mordarska, Jadwiga Wójtowicz i Stanisław Pasoń, przedstawiciele kolei oraz producenta. Projekt zrealizowano dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich i z Funduszu Kolejowego.

– Jednym z kluczowych działań realizowanych przez samorząd województwa na rzecz rozwoju Małopolski jest inwestowanie w transport kolejowy poprzez zakup nowych pociągów i budowę nowoczesnego zaplecza kolejowego
– mówi marszałek Witold Kozłowski.

Europejski Rok Kolei również w Województwie Małopolskim obfituje w liczne inwestycje w sektorze transportu kolejowego. Województwo Małopolskie sfinalizowało w ostatnim czasie dwa duże kontrakty na zakup taboru kolejowego do obsługi połączeń aglomeracyjnych.

– Rok 2021, ze względu na realizowane inwestycje, to w naszym regionie zdecydowanie rok kolei. Zakupiliśmy 13 nowoczesnych pojazdów, które systematycznie zasilały tabor Kolei Małopolskich oraz spółki Polregio. Cieszę się, że kolejne pociągi Impuls2 ‒ z zamówienia obejmującego 9 pojazdów ‒ trafią z sądeckiego Newagu na małopolskie tory – dodaje marszałek Witold Kozłowski.

Pierwszy kontrakt z bydgoskim producentem pojazdów Pesa zakończył się w sierpniu. Dostarczone zostały cztery elektryczne zespoły trakcyjne typu Elf2 wraz z pięcioletnim serwisem o wartości ponad 109 mln zł. Projekt otrzymał wsparcie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 -2020 w wysokości ponad 32 mln zł. Ponadto był on współfinansowany także z Funduszu Kolejowego.

Na przełomie listopada i grudnia zakończył się dwuletni kontrakt z nowosądeckim producentem pojazdów Newag na zakup dziewięciu składów wraz z pięcioletnim serwisem o wartości ponad 245 mln zł, w tym dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020 w wysokości ponad 169 mln zł. Projekt jest również współfinansowany z Funduszu Kolejowego.

Nowe pociągi Województwa Małopolskiego jeżdżą z prędkością do 160 km/h. Nowoczesne, ekonomiczne i komfortowe pojazdy wyposażone są m.in. w klimatyzację, WiFi, miejsca na rowery, miejsce na bagaż.

Flota pojazdów dostosowana jest do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się, rodzin z dziećmi, kobiet w ciąży, seniorów, osób z ciężkim bagażem oraz obcokrajowców. Pociągi wyposażone są w urządzenia typu rampa i winda automatyczna umożliwiające wejście i wyjście z pojazdu osób o ograniczonej mobilności oraz pentlę indukcyjną dla osób z dysfunkcją słuchu.

W każdym pociągu zainstalowane zostały systemy służące do monitoringu, informacji pasażerskiej, zliczania pasażerów i pomiaru punktualności. Wszystkie przyjęte rozwiązania spełniają wymagane normy oraz pozwalają w pełni wykorzystać możliwości posiadanej infrastruktury torowej i sieciowej przy jednoczesnej trosce o środowisko oraz gwarancji komfortu i bezpieczeństwa pasażerów.

Nowy tabor przeznaczony jest do obsługi połączeń aglomeracyjnych przez dwóch przewoźników: Koleje Małopolskie oraz Polregio. Nowe pojazdy kursować będą na trasach Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej oraz na trasie Kraków – Katowice.

Poza zakupem pociągów Województwo Małopolskie inwestuje również w rozbudowę infrastruktury kolejowej m.in. poprzez budowę nowoczesnego zaplecza kolejowego do obsługi posiadanego taboru kolejowego.