Newag dostarczy 22 EZT-y na Śląsk

Newag dostarczy 22 EZT-y na Śląsk

Województwo Śląskie zaakceptowało ofertę Newag na dostawę 22 czteroczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych, z opcją na dostawę kolejnych ośmiu pojazdów.

Na sfinansowanie zamówienia podstawowego samorząd planował przeznaczyć 1 019 495 340 zł brutto. Nowosądecki producent oczekiwał 1 110 690 000 zł brutto.

W ramach zakresu podstawowego, samorząd oraz Koleje Śląskie, które były organizatorem postępowania, oczekiwały dostawy 22 pojazdów wraz ze świadczeniem usług serwisowych dla dostarczonych jednostek do 12 grudnia 2035 r. Dodatkowo, planowano dostawę pakietu naprawczego oraz przeprowadzenie szkoleń.

Pierwszy z nowych pociągów wraz z pakietem naprawczym ma zostać dostarczony nie później niż do 30 czerwca 2026 r., a pozostałe 21 sztuk po dwie jednostki miesięcznie, tak aby EZT o numerze 22 został dostarczony do końca czerwca 2027 r.

Zakupione pojazdy będą przeznaczone do prowadzenia pociągów o średniorocznym przebiegu około 180 000 km.

Przypomnijmy, że nowe pojazdy mają poruszać się z prędkością do 160 km/h. Minimalną liczbę miejsc siedzących ustalono na 186. Ogółem przy zapełnieniu 4 os./m2 w jednostce ma podróżować blisko 400 osób. Łatwą wymianę pasażerską zapewni osiem drzwi na stronę. Układ wnętrza będzie jednoprzestrzenny z zastosowaniem szklanych wiatrołapów przy wejściach. Za komfort cieplny podróżnych odpowiadać będzie układ klimatyzacji i ogrzewania, który będzie całkowicie zintegrowany i sterowany automatycznie. Fotele dla pasażerów będą umieszczone w układzie 2 + 2 szeregowo i naprzeciwko siebie. Przy fotelach zamontowane zostanie jedno pojedyncze gniazdo 230 V, wyposażone również w dwa złącza USB (USB-A i USB-C). Pojazdy będą przystosowane do obsługi osób z niepełnosprawnościami. Każdy pojazd będzie posiadał jedną toaletę w obiegu zamkniętym. Wyznaczona będzie strefa do przewozu od 6 do 10 rowerów w EZT. Zamawiający nie zapomniał o najmłodszych – w przestrzeni pasażerskiej stworzona zostanie strefa dla rodziny, charakteryzująca się elementami umilającymi podróż dzieciom wraz z rodzicami.

Jednostki będą wyposażone w defibrylator AED.

Dodajmy, że w sierpniu Koleje Śląskie podpisały z firmą Newag umowę na dostawę trzech nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych.