Koleje Śląskie kupiły nowe pociągi

Koleje Śląskie kupiły nowe pociągi

Koleje Śląskie podpisały z firmą Newag umowę na dostawę trzech nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych. Pierwsze dwa pojazdy zostaną dostarczone w ciągu dwóch lat. Wartość umowy to ok. 127,5 mln zł, a większość środków pochodzi z budżetu województwa.

Na sfinansowanie zamówienia podstawowego Koleje Śląskie zamierzały początkowo przeznaczyć 123 615 000,00 zł brutto. Newag był jedynym producentem, który złożył ofertę w postępowaniu.

Rozwój transportu kolejowego w województwie śląskim jest naszym priorytetem i cieszę się, że stawiamy kolejny krok w stronę nowoczesnej, komfortowej i ekologicznej komunikacji. W tym roku dofinansowanie dla Kolei Śląskich to blisko 370 mln zł, a ten kontrakt opiewający na 127,5 mln zł pozwoli zakupić nowy tabor i wzmocnić konkurencyjność i jakość świadczonych przez przewoźnika usług. To środki pochodzące z budżetu województwa i ważny krok w stronę rozwoju transportu kolejowego. Przygotowujemy także duży projekt z udziałem środków unijnych i zakup kolejnych składów, które pozwolą zapewnić mieszkańcom i turystom jeszcze lepsza ofertę na lata – powiedział marszałek Jakub Chełstowski.

Umowa dotyczy zakupu 3 nowych pociągów – czteroczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych (opcjonalnie ich liczba może wzrosnąć do 5), które mają być dostarczone do regionalnego przewoźnika w 2025 roku oraz świadczenia usług serwisowych, dostawy pakietu naprawczego, przeprowadzenie szkoleń. Składy będą mogły poruszać się z prędkością 160 km/h i znajdzie się w nich 186 miejsc siedzących.

Zakup i systematyczna wymiana taboru Kolei Śląskich przyczynią się do podniesienia jakości, bezpieczeństwa i komfortu podróży. Chcemy się rozwijać i w perspektywie najbliższych lat nie tylko inwestować w nowoczesny i funkcjonalny tabor, ale także rozbudować infrastrukturę i siatkę połączeń, by mieszkańcy województwa śląskiego mieli coraz lepszą ofertę ze strony regionalnego przewoźnika – dodał przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, prof. Marek Gzik.

Zwiększenie dostępności taboru pozwoli na rozwój siatki połączeń oraz płynną wymianę pojazdów EN57 AKŚ, których czas eksploatacji powoli się kończy. Dzięki nowym zakupom będzie możliwe lepsze przygotowanie oferty przewozowej i optymalne dostosowanie wielkości składu do zapotrzebowania podróżnych.

To historyczna chwila dla Kolei Śląskich, ostatnie dostawy taboru zrealizowaliśmy w 2020 roku, a nasze potrzeby w tym zakresie ciągle rosną. Nowy tabor to gwarancja lepszej jakości usług. Jesteśmy po to, by dostosować tę ofertę do potrzeb mieszkańców i odwiedzających region. To będą nowoczesne, funkcjonalne składy” – podkreślał Patryk Świrski, prezes Kolei Śląskich.

To dopiero początek inwestycji w tym zakresie. Na lata 2024 i 2025 planowane jest dokapitalizowanie spółki Koleje Śląskie z przeznaczeniem na zakup taboru kolejowego: w roku 2024 – 20 mln zł, a w roku 2025, aż 70 mln zł.

Zakup taboru ma być istotnym przedsięwzięciem realizowanym w ramach nowej perspektywy unijnego finansowania.