Na skupie złomu odnaleziono przewody zasilające urządzenia SSP

Na skupie złomu odnaleziono przewody zasilające urządzenia SSP

W ramach akcji RAW – RAILPOL pt. „Tydzień Zapobiegania Przestępczości” funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei w Żaganiu wspólnie z przedstawicielem PKP Polskie Linie Kolejowe prowadzili działania kontrolne w punktach skupu złomu i metali kolorowych. Na jednym z nich ujawnili przewody TKD zasilające urządzenia samoczynnej sygnalizacji przejazdowej (SSP). Dane sprawcy kradzieży ustalono na podstawie dokumentacji prowadzonej na złomowisku.

We wtorek, 9 kwietnia 2024 r. w trakcie kontroli jednego z punktów złomu i metali kolorowych na terenie powiatu żarskiego, funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Żaganiu wspólnie z pracownikiem PKP PLK z Sekcji Eksploatacji w Czerwieńsku odnaleźli skradziony przewód TKD zasilający urządzenia SSP. Kabel był już pocięty i podzielony na osobne elementy metalowe, ołowiane oraz miedziane o łącznej wadze około 300 kg. Powiadomiono Policję i PKP Telkol.

W dalszym toku czynności przedstawiciel spółki PKP Telkol potwierdził, że odzyskane mienie pochodzi z linii kolejowej. Mundurowi na podstawie dokumentacji prowadzonej w punkcie skupu złomu ustalili sprawcę kradzieży kabla kolejowego. Koszty odtworzenia skradzionego przewodu wynoszą ponad 2000 zł. Dalsze czynności dochodzeniowo-śledcze prowadzi komisariat Policji w Jasieniu.