Na linii Szczecin – Gryfino powstanie przystanek Radziszewo

Na linii Szczecin – Gryfino powstanie przystanek Radziszewo

Mieszkańcy Radziszewa w województwie zachodniopomorskim zyskają lepszy dostęp do kolei. PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na budowę nowego przystanku w ramach Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025. Efektem inwestycji będzie wygodniejsza podróż pociągiem w kierunku Szczecina i Gryfina (linia nr 273).

W ramach inwestycji powstaną dwa jednokrawędziowe perony o wysokości 76 cm powyżej główki szyn, szerokości minimum 4,0 m i długości 150 m.

Dla pasażerów przewidziano perony o odpowiedniej wysokości, aby wsiadanie i wysiadanie z pociągów było łatwiejsze. Powstaną wiaty i ławki, które zapewnią komfort oczekiwania na pociąg, a jasne LED-owe oświetlenie – bezpieczne podróżowanie po zmroku. Orientację ułatwią tablice z czytelnym oznakowaniem i gabloty z rozkładami jazdy. Przystanek zostanie dostosowany do potrzeb osób mających trudności z poruszaniem się. Dla osób niewidomych i niedowidzących będą ścieżki naprowadzające i wypukła faktura na antypoślizgowej nawierzchni peronu. Przewidziano stojaki rowerowe, by ułatwić łączenie podróży koleją i rowerem.

Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 to inwestycja w lepszy dostęp do kolei także w województwie zachodniopomorskim. Dzięki poprawie dostępu do pociągów oraz warunków obsługi na peronach pasażerowie chętniej wybiorą kolej w codziennych podróżach do pracy lub szkoły. Na realizację programu polski rząd przeznaczył miliard złotych –  powiedział wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu Andrzej Bittel.

 Budowa nowego przystanku w Radziszewie dzięki środkom z Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 będzie szczególnie korzystna dla podróżujących w kierunku Szczecina i Gryfina. Efektywne wykorzystywanie przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA środków z budżetu państwa i projektów unijnych, sprzyja rozwojowi najbardziej ekologicznego środka transportu zbiorowego, jakim jest kolei – stwierdził Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP PLK.

Prace o wartości ponad 3,7 mln zł będą realizowane w formule projektuj i buduj. Zakończenie robót planowane jest w 2024 r.

Program przystankowy w województwie zachodniopomorskim

W województwie zachodniopomorskim program przystankowy na liście podstawowej obejmuje 11 lokalizacji: Koszalin Politechnika, Koszalin Wschodni, Kołobrzeg Amfiteatr, Kołobrzeg Ogrody, Kołobrzeg Radzikowo, Świdwin Zamek, Szczecinek Bugno, Recz Pomorski, Łubowo, Złocieniec i Radziszewo. Na liście rezerwowej ujęto jeden projekt: Szczecinek.

Program przystankowy

Celem Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolei wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac, związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów.

W Rządowym programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 uwzględniono 314 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej są 185 lokalizacje, a na liście rezerwowej 129.