M. Kamiński: ABW zatrzymała obcokrajowców, którzy monitorowali trasy kolejowe

M. Kamiński: ABW zatrzymała obcokrajowców, którzy monitorowali trasy kolejowe

Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji przedstawił informacje dotyczące rozbicia przez polskie służby siatki szpiegowskiej działającej na rzecz Rosji na terenie Polski.

Szef MSWiA przyznał, że w ostatnich dniach ABW zatrzymała 9 osób podejrzanych o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi. Podejrzani prowadzili działania wywiadowcze przeciwko Polsce oraz przygotowywali akty dywersji na zlecenie rosyjskiego wywiadu.

Zatrzymani to cudzoziemcy zza wschodniej granicy. Wobec sześciu z nich sąd zastosował tymczasowe aresztowanie. Prokuratura postawiła zarzuty szpiegostwa na rzecz Rosji oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Wobec trzech wczoraj zatrzymanych osób trwają czynności prokuratorskie – powiedział  Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji.

Jak zaznaczył, materiał dowody wskazuje, że grupa ta prowadziła monitoring tras kolejowych do jej zadań należało m.in. rozpoznawanie, monitorowanie i dokumentowanie transportów z uzbrojeniem realizowanym na rzecz Ukrainy. Podejrzani przygotowywali się również do akcji dywersyjnych mających na celu sparaliżowanie dostaw sprzętu, broni oraz pomocy dla Ukrainy.

Funkcjonariusze ABW zabezpieczyli kamery, sprzęt elektroniczny, a także nadajniki GPS, które miały być montowane na transportach z pomocą dla Ukrainy – wymienił minister Koordynator Służb Specjalnych

W ocenie ministra informacje zgromadzone przez ABW pokazują, że grupie zlecano także działania propagandowe w celu zdestabilizowania relacji polsko-ukraińskich, podsycania i rozbudzania w Polsce nastrojów wrogich wobec państw NATO oraz atakowania polityki rządu RP wobec Ukrainy.

ABW jest w posiadaniu dowodów, że podejrzani byli na bieżąco wynagradzani przez rosyjskie służby specjalne. W ramach działań wywiadowczych członkowie grupy otrzymywali systematycznie wypłaty za realizowane zadania – zaznaczył Kamiński.

Na koniec dodał, że sprawa jest dynamiczna i rozwojowa.

Podległe mi służby na czele z ABW cały czas prowadzą intensywne czynności. O ich efektach będziemy informowali w odpowiednim terminie – podkreślił minister.