Koleje Dolnośląskie z umowami na finansowanie i zakup nowych pociągów

Koleje Dolnośląskie z umowami na finansowanie i zakup nowych pociągów

Koleje Dolnośląskie podpisały dziś dwie umowy. Jedną z PKO Bankiem Polskim na kredyt konsolidacyjny. Konsolidacja zadłużenia spowoduje przekazanie wszystkich zobowiązań spółki kolejowej, sięgających 442 mln złotych, do największego polskiego banku. Druga umowa z bydgoską Pesą dotyczyła dostawę 8 pięcioczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych ELF 2.

– Jednym z głównych priorytetów województwa dolnośląskiego jest dostępność transportowa, która decyduje o rozwoju. Zakup bardzo nowoczesnego taboru dla Kolei Dolnośląskich zwiększy w zdecydowany sposób ofertę transportową dla naszych mieszkańców – powiedział Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego. – Jest to nasz cywilizacyjny projekt, który powoduje że region, który jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się w Polsce dalej się rozwijał – dodał Przybylski.

Podczas konferencji głos zabrał Michał Dworczyk z kancelarii Rady Ministrów, który podziękował za dobrą współpracę z samorządem, dzięki której PKP PLK przekazała już ponad 200 km linii kolejowych.

– Dzisiejsze wydarzenie to dowód na konsekwentne działanie zarządu województwa dolnośląskiego w zakresie rozwoju pasażerskiego transportu kolejowego oraz dowód na dobrą współpracę pomiędzy rządem województwa a rządem państwa polskiego. Zakup kolejnych elektrycznych składów od firmy Pesa wpłynie na rozbudowanie floty taboru, który posiadają Koleje Dolnośląskie – powiedział Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego

Członek zarządu województwa ma nadzieję, że dzięki nowym składom uda się rozbudować siatkę połączeń ale również zwiększyć dostępność komunikacyjną dochodząc do nowych miast na mapie Dolnego Śląska.

zień dobry państwu chciałem państwu przedstawić krótką prezentację dotyczącą dzisiejszej konferencji tytuł nowoczesne pociągi kolei Dolnośląskich to jest nasz kapitał na przyszłość

– Dzięki dzisiaj podpisanej umowie z PKO Bank Polski uzyskaliśmy strategicznego największego finansowego partnera w Polsce dzięki czemu będziemy mogli zakupić 19 nowoczesnych pociągów. Bank PKO Bank Polski zasili nas kwotę 442 milionów złotych dzięki temu zakupimy 6 pojazdów trójczłonowy firmy Newag oraz stworzymy największą flotę na Dolnym Śląsku 13 pojazdów pięcioczłonowy, z których każdy może zabrać ponad 500 osób pojazdów Elf 2.

Prezes Pesy Bydgoszcz pogratulował doskonałego wyboru.

–  Pojazdy są rzeczywiście najwyższej klasy. Cieszę się że są tak i będą doskonale zarządzane. Pojazdy zostały wyspecyfikowane wedle najwyższych standardów, bardzo mocno wyposażone w elektronikę, która wspomaga bezpieczeństwo, która wspomaga monitoring techniczny – dodał Krzysztof Zdziarski, prezes Pesy Bydgoszcz.

Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego miał do prezesa przewoźnika prośbę, aby nowe pociągi mogły obsługiwać linię Wrocław – Międzylesie.

– PKO Bank Polski współpracuje z samorządami, wspierając rozwój Polski i Polaków. Cieszymy się, że dzięki nowej umowie z Kolejami Dolnośląskimi, wkrótce mieszkańcy Dolnego Śląska będą mogli korzystać z dodatkowych 19 nowoczesnych i przyjaznych środowisku pociągów, które dostarczą polskie firmy – powiedział Zbigniew Jagiełło, prezes zarządu PKO Banku Polskiego.

Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego wspomniał o współpracy z PKO Bankiem Polskim, która nie dotyczy tylko samych zakupów infrastrukturalnych ale również współpracy w kontekście pandemii.