Koleje Czeskie otworzyły nową myjnię w Havlíčkův Brod

Koleje Czeskie otworzyły nową myjnię w Havlíčkův Brod

České dráhy uruchomiły nową myjnię dla pojazdów szynowych w Havlíčkův Brod. Obiekt uprości mycie i pozwoli na czyszczenie większej liczby pociągów. Wybrana technologia minimalizuje wpływ na środowisko i jest delikatna dla farby. W regionie Wysoczyna pasażerowie mogą również spodziewać się nowych jednostek elektrycznych i silnikowych w nadchodzących miesiącach.

Nowa myjnia powstała w ciągu 15 miesięcy.

Nowa myjnia pozwoli na całoroczną eksploatację, a także zwiększy wydajność codziennego mycia, co uwzględnia również potrzeby zobowiązań umownych. Wydajność myjni samochodowej wynosi 25 pojazdów na 24 godziny – powiedział mówi Michal Kraus, wiceprezes zarządu i zastępca dyrektora generalnego ČD ds. Serwisu, dodając: „Myjnia samochodowa pozwoli zaoszczędzić wodę w maksymalnym stopniu, ponieważ będzie zużywać do 80% wody z recyklingu. Wdrożenie znacząco przyczyni się do poprawy środowiskowych aspektów utrzymania pojazdów w regionie poprzez wykorzystanie nowoczesnego sprzętu, technologii i procedur przy jednoczesnym zminimalizowaniu wpływu na środowisko.

Do tej pory mycie pojazdów odbywało się w nieodpowiednich pomieszczeniach zbudowanych w 1870 roku. Dzięki nowej myjni znacznie poprawią się warunki pracy i techniczne. Hala nowej myjni ma 67 metrów długości i ponad osiem i pół metra szerokości. Wraz z myjnią powstał obiekt technologiczny o wymiarach 15,7 × 5,6 metra.

Proces mycia jest dwukierunkowy i w pełni automatyczny. Nowa myjnia samochodowa umożliwi dwa sposoby mycia poszczególnych pojazdów. Podczas mycia postojowego pojazd lub zespół (o maksymalnej długości 55 metrów) stoi nieruchomo, a portal myjący jest w ruchu, który czyści w oparciu o ustawiony program mycia. Podczas mycia przelotowego pociąg przejeżdża przez halę, podczas gdy portal myjący stoi, a szczotki robocze czyszczą przejeżdżający pojazd.

Całkowity koszt budowy nowej myjni Havlíčkův Brod, łącznie z pracami przygotowawczymi, wyniósł około 86,5 mln CZK netto.

Nowe pociągi w Wysoczynie

Nowa myjnia w Havlíčkův Brod została również zbudowana w związku z tym, że w tym i przyszłym roku nastąpi gruntowna modernizacja floty pojazdów w centrum serwisowym Havlíčkův Brod Kolei Czeskich. Dwa nowoczesne pojazdy RegioPanter już obsługują połączenia w regionie Wysoczyna, a kolejne cztery powinny przybyć do regionu w miesiącach letnich. Pasażerowie mogą również spodziewać się dziewięciu jednostek silnikowych RegioFox.

Wszystkie nowe pociągi oferują maksymalny komfort. Są niskopodłogowe, co ułatwi podróżowanie seniorom, rodzinom z małymi dziećmi czy niepełnosprawnym. Pasażerowie z pewnością docenią ergonomicznie ukształtowane fotele, klimatyzację oraz nowoczesny system informacyjny. Nowe pociągi są wyposażone w Wi-Fi i gniazda ze złączami USB do ładowania elektroniki podróżnej, dzięki czemu można wykorzystać czas w drodze, na przykład na pracę, naukę, relaks lub oglądanie filmów – dodał mówi Jiří Ješeta, członek zarządu i zastępca dyrektora generalnego ČD ds. transportu pasażerskiego.