Od marca 2024 r. wspólny bilet Kolei Śląskich, GZM i Polregio w Metropolii

Od marca 2024 r. wspólny bilet Kolei Śląskich, GZM i Polregio w Metropolii

W piątek, 22 grudnia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego podpisano porozumienie w sprawie utworzenia zintegrowanego systemu taryfowo-biletowego dla mieszkańców Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. To ważny krok w stronę lepszej komunikacji w regionie. Od 1 marca 2024 roku mieszkańcy Metropolii będą mogli korzystać ze wspólnych biletów 30-dniowych i dobowych Kolei Śląskich, Zarządu Transportu Metropolitarnego oraz POLREGIO.

Pogłębienie współpracy między przewoźnikami na terenie aglomeracji zwiększa atrakcyjność komunikacji publicznej. 

Większy wybór i oszczędności dla pasażerów

Transport publiczny w województwie śląskim powinien być nowoczesny, ekologiczny i konkurencyjny cenowo, by mógł stanowić realną alternatywę dla korzystania z samochodu. Wspólny bilet, integrujący ofertę Zarządu Transportu Metropolitalnego, Kolei Śląskich i Polregio na terenie aglomeracji, to nie tylko oszczędność dla portfela, ale także większa możliwość wyboru środka transportu dla pasażerów, którzy nie muszą porównywać ofert każdego z przewoźników, by komfortowo i bezpiecznie dotrzeć do celu – mówi Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Metrobilet ułatwi podróż w trakcie przebudowy węzła katowickiego

Porozumienie dotyczące zintegrowanego systemu taryfowo-biletowego ułatwi pasażerom Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii poruszanie się po regionie w trakcie przebudowy węzła katowickiego.

W całej Polsce trwa ogromny projekt modernizacji infrastruktury kolejowej. W Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii największe utrudnienia rozpoczną się w 2024 roku w związku z przebudową węzła katowickiego. Podpisane dziś porozumienie to doskonała wiadomość dla pasażerów, bo dzięki współpracy czterech podmiotów, niedogodności związane z przebudową węzła katowickiego będą znacznie mniejsze, a możliwość skorzystania z jednego biletu pozwoli na większą elastyczność w poruszaniu się komunikacją publiczną

Szczegóły oferty

Od 1 marca 2024 roku pasażerowie będą mieli do wyboru cztery imienne bilety 30-dniowe – Metrobilety GZM oraz ich odpowiedniki – Taryfę Max Bilet Kolei Śląskich. – Ceny biletów są te same, ale w przypadku zakupu w Kolejach Śląskich, pasażerowie mają do dyspozycji pełny wybór ustawowych zniżek – wyjaśnia Bartłomiej Wnuk,  rzecznik prasowy Kolei Śląskich. Za najtańszy bilet na jedno miasto pasażerowie zapłacą 119 zł, za bilet na dwa miasta 149 zł, za trzy do sześciu sąsiadujących ze sobą miast 189 zł, a za bilet sieciowy 249 zł. Dodatkowo będzie funkcjonował jeden bilet 24-godzinny – Metrobilet 24h w cenie 24 zł.