Kiedy województwo pomorskie ogłosi przetarg na zakup nowych pociągów?

Kiedy województwo pomorskie ogłosi przetarg na zakup nowych pociągów?

Na początku lipca 2021 r.  Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego poinformował o zamiarze zakupu 44  nowych elektrycznych pociągów. Minęły kolejne miesiące a postępowanie nadal nie zostało ogłoszone. Jednak jak dowiedział się „Kolejowy Portal” wkrótce ma się to zmienić.

Zgodnie z planem zamówień publicznych na 2021 r., z dnia 13 października 2021 r. Urząd zamierza ogłosić przetarg na zakup i dostawę dwóch sztuk fabrycznie nowych wieloczłonowych pojazdów kolejowych o napędzie elektrycznym z opcją dostawy dodatkowych max. 42 sztuk pojazdów kolejowych. Orientacyjna wartość zamówienia to 890 208 000  zł netto.

Jak poinformował Michał Piotrowski, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, przetarg na nowe pociągi ma być ogłoszony jeszcze w październiku 2021 r.

Według nazwy przedmiotu zamówienia mają to być pojazdy wieloczłonowe, ale jak precyzuje przedstawiciel Urzędu, w dokumentacji przetargowej zostanie m.in. określona ich długość.

 – Albo będą to pojazdy trójczłonowe, albo czteroczłonowe. To wykonawca w swojej ofercie określi liczbę członów – dodaje Michał Piotrowski.

Jak informował w lipcu Samorząd Województwa Pomorskiego, zakup 44 pociągów miał być realizowany w formie dwóch przetargów. 30 składów obsługiwałoby linię Wejherowo – Gdańsk, a 14 zelektryfikowaną linię Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

Jest to również duża zmiana względem początkowych planów inwestycyjnych Urzędu na rok 2021. Jeszcze w kwietniu Pomorskie planowało ogłoszenie przetargu na zakup i dostawę dwóch pociągów wraz z symulatorem pojazdów szynowych z możliwością wdrożenia opcji rozszerzenia zamówienia do łącznie 14 szt składów.