KD: chcemy jeździć do Zakopanego, ale …

KD: chcemy jeździć do Zakopanego, ale …

W grudniu 2021 r. Koleje Dolnośląskie otrzymały zgodę na uruchomienie połączeń na trasie Głogów – Zakopane oraz w relacji powrotnej. Niestety, w rozkładzie jazdy, który zacznie obowiązywać za kilka dni, próżno szukać takiego połączenia. Dlaczego?

We wrześniu 2021 roku dolnośląski przewoźnik złożył do Urzędu Transportu Kolejowego wniosek o uruchomienie połączenia z Dolnego Śląska do stolicy polskich Tatr.

W trakcie wydawania decyzji nie został złożony żaden wniosek o przeprowadzenie badania równowagi ekonomicznej, dlatego Urząd Transportu Kolejowego dość szybko przyznał Kolejom Dolnośląskim otwarty dostęp dla pasażerskich przewozów kolejowych na wnioskowanej trasie.

Zgodnie z wnioskiem przewoźnik chciał uruchomić jeden kurs dziennie:

w relacji Głogów – Zakopane w soboty:

  • w czasie ferii zimowych na terenie województwa dolnośląskiego;
  • w czasie letnich wakacji szkolnych oprócz 16 sierpnia 2025 r. oraz dodatkowo: 15 sierpnia 2023 r., 15 sierpnia 2024 r., 15 sierpnia 2025 r.;

w relacji Zakopane – Głogów w niedziele:

  • w czasie ferii zimowych na terenie województwa dolnośląskiego;
  • w czasie letnich wakacji szkolnych oprócz 14 sierpnia 2022 r. oraz dodatkowo: 15 sierpnia 2022 r., 15 sierpnia 2023 r., 15 sierpnia 2024 r.

Niestety, pomimo pozytywnej decyzji, Koleje Dolnośląskie do dziś nie uruchomiły takiego połączenia i może się wydawać, że szybko to nie nastąpi. Początkowo problemem było zbyt mała przepustowość na odcinku Kraków – Zakopane. Teraz pojawił się inny problem.

Andrzej Padniewski z biura prasowego Kolei Dolnośląskich poinformował „Kolejowym Portalu”, że przewoźnik nie zrezygnował z połączeń do Zakopanego, jednak aktualne prace planowane m.in. w obrębie stacji Katowice oraz na innych odcinkach nie umożliwiły realizacji połączenia w czasach przejazdu, które byłyby satysfakcjonujące dla pasażerów.

Nie wykluczamy możliwości realizacji tego połączenia w przyszłości – podkreślił Padniewski.

Plany bezpośredniego połączenia Kolei Dolnośląskich z Głogowa do Zakopanego przez Katowice potwierdził Karol Jakubowski, rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe.

Ostatecznie, z uwagi na zaplanowane prace na węźle katowickim w 2024 roku, przewoźnik zrezygnował z bezpośredniego połączenia. Połączenie Głogów – Zakopane będzie realizowane przez przewoźnika Intercity z przesiadką w Krakowie – dodał Jakubowski.

Zgodnie z złożonym wnioskiem pociągi KD miały odjeżdżać z Głogowa o godz. 5:00, ze stacji Wrocław Gł. 0 6:20, z Katowic o 8:13, z Krakowa o 9:05, aby do Zakopanego przyjechać o 11:28.

Niedzielne połączenie powrotne zaplanowano w następujący sposób. Odjazd z Zakopanego o 16:02, przyjazd do Krakowa o 18:26, do Katowic o 19:18, do Wrocławia o 21:10 a do Głogowa o 22:31.

Przypomnijmy, że Koleje Dolnośląskie uruchomiły w tym roku jedno połączenie dalekobieżne. W wakacje KD Premium Nadmorski połączył Wrocław ze Świnoujściem. Skorzystało z niego ponad 7 tysięcy pasażerów.

Dodajmy, że pociągi do zmodernizowanej stacji Zakopanego mają wrócić 22 grudnia 2023 r.