Tuż przed świętami dojedziemy pociągiem do Zakopanego

Tuż przed świętami dojedziemy pociągiem do Zakopanego

Już tylko miesiąc i kilka dni dzielą nas od powrotu pociągów na przebudowaną kolejową zakopiankę. Od 22 grudnia 2023 r. podróżni skorzystają także ze zmodernizowanej stacji Zakopane.

PKP Polskie Linie Kolejowe kończą modernizację linii kolejowej nr 99, na odcinku Chabówka -Zakopane.

Piotr Hamarnik z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe poinformował „Kolejowy Portal”, że regularne połączenie kolejowe na trasie Kraków – Zakopane będzie przywrócone 22 grudnia.

Czas przejazdu pociągów dalekobieżnych pomiędzy stolicą Małopolski a Zakopanem będzie wynosił ok. 150 minut. Jednocześnie podkreślam, że skróci się on po przeprowadzeniu, niezbędnej ze względów bezpieczeństwa, wstępnej eksploatacji urządzeń – dodał Hamarnik.

Przedstawiciel PLK przypomniał, że przed modernizacją czasy przejazdu pociągów dalekobieżnych wahały się od ok. 180 do ok. 210 minut.

Pociągami PKP Intercity do Zakopanego

Dotychczas, ze względu na prace modernizacyjne prowadzone na trasie Kraków – Zakopane, bezpośrednio pociągiem do stolicy Tatr można było dojechać tylko w wakacje i ferie zimowe, a przez pozostały okres korzystając z zastępczej komunikacji autobusowej do/z Krakowa.

Od 22 grudnia wróci 5 całorocznych połączeń do Zakopanego i 2 sezonowe. Mieszkańcy Trójmiasta będę mogli dojechać do stolicy Tatr pociągami TLK Małopolska, TLK Karpaty oraz IC Witkacy. Z Warszawy będzie można pojechać w Tatry 2 pociągami wyruszającymi z Trójmiasta, a także składami EIC Tatry oraz IC Karłowicz rozpoczynającymi bieg w stolicy. Ostatni z nich po drodze zatrzyma się m.in. w Kielcach. Pociąg EIC Tatry pokona całą trasę ze stolicy do Zakopanego w czasie 4 godziny i 53 minuty. To skrócenie o ponad 50 minut względem poprzedniego rozkładu jazdy.

Z Krakowa do stolicy Tatr kursować będzie 5 połączeń: EIC Tatry, TLK Małopolska, TLK Karpaty, IC Karłowicz oraz IC Witkacy.  Z kolei ze Szczecina przez Poznań i Katowice pojedzie sezonowy skład IC Podhalanin, a z Bydgoszczy sezonowy pociąg IC Halny, który zabierze pasażerów z województwa śląskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego.