Jeszcze dziś PKP PLK naprawią zdeformowane tory na stacji Zakopane

Jeszcze dziś PKP PLK naprawią zdeformowane tory na stacji Zakopane

Z powodu stwierdzenia deformacji torów na stacji Zakopane oraz na odcinku Poronin – Szaflary PKP PLK zmuszone były wprowadzić punktowych ograniczeń prędkości do 40 km/h. Wykonawca został zobowiązany  do usunięcia usterki w ramach prac kontraktowych.

Jak przekazała Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe, przyczyną deformacji była prawdopodobnie zbyt niska temperatura, w jakiej układany był tor w okresie zimowym, przed uruchomieniem ruchu do Zakopanego.

W połączeniu z bardzo wysokimi jak na okres wczesno wiosenny temperaturami, które wystąpiły w ostatnich dniach, spowodowało to powstanie dużych naprężeń a w konsekwencji wystąpienie nierówności w torze. Wykonawca został zobowiązany do pilnej regulacji toru – zaznacza Szalacha.

Przedstawiciela PLK dodała, że wszystkie tory na stacji Zakopane zostaną dzisiaj naprawione i odprężone.

Prace są prowadzone w porze nocnej, bez większego wpływu na ruch kolejowy – podkreśla Szalacha.

Realizacja i konieczność oddania do ekstrapolacji stacji Zakopane pod koniec 2023 r. pokazuje, że pośpiech to zły doradca. Dlatego PKP PLK wzmacniają nadzór nad jakością robót inwestycyjnych.

Odbiór końcowy prac od wykonawcy nastąpi wówczas, gdy nawierzchnia torowa będzie spełniała oczekiwane parametry – podsumowała Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe

To już kolejny przykład, który pokazuje, że wykonywanie prac inwestycyjny w warunkach zimowych ma swoje dalsze negatywne konsekwencje.

Przypomnijmy, że na początku marca 2024 r. pojawiły się problemy z nowym peronem nr 2 na stacji w Zakopanem. Usterki zostały usunięte, ale roboty wykończeniowe mające na celu poprawę estetyki będą kontynuowane po oddaniu do eksploatacji kolejnego peronu.