Jest pozwolenia na budowę łącznicy w Chabówce. Powstanie do końca 2023 r.

Jest pozwolenia na budowę łącznicy w Chabówce. Powstanie do końca 2023 r.

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita decyzję o pozwoleniu na budowę łącznicy w Chabówce w ciągu linii kolejowych nr 98 Sucha Beskidzka – Chabówka i nr 99 Chabówka – Zakopane. PLK planują zakończyć całą inwestycję jeszcze w tym roku.

Decyzja otrzymała rygor natychmiastowej wykonalności co oznacza, że wybrany przez PKP Polskie Linie Kolejowe wykonawca będzie mógł niezwłocznie przystąpić do prac budowlanych.

Jak poinformował „Kolejowy Portal” Piotr Hamarnik z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe, spółka planuje zakończyć tę część inwestycji, jak i całość modernizacji ‘kolejowej zakopianki” jeszcze w tym roku.

Dzięki łącznicy pociągi jadące w kierunku Zakopanego nie będą musiały zmieniać czoła. Oznacza to oszczędność czasu ok. 15 minut na każdym kursie – podkreślił Hamarnik

Przedstawiciel PKP PLK przypomniał, że od 2017 roku funkcjonuje już łącznica w Krakowie, która również dała skrócenie czasu przejazdu na tej trasie.

Docelowo, po zakończeniu modernizacji, pociągi odcinek Kraków – Zakopane będą pokonywać w czasie ponad 2 godzin – zaznaczył Piotr Hamarnik.

Dodajmy, że po wiosennych pracach przy modernizacji „kolejowej zakopianki”, pociągi do Zakopanego, a konkretniej do stacji tymczasowej na Spyrkówce ponownie będą mogły dojechać od czwartku, 22 czerwca 2023 r. Czas przejazdy ze stacji Kraków Główny wyniesie minimum 3 godziny.