Grupa KZN Bieżanów otwiera Akademię KZN

Grupa KZN Bieżanów otwiera Akademię KZN

Akademia KZN to projekt Grupy KZN Bieżanów, który ma na celu propagowanie wiedzy o produktach, usługach i technologiach związanych z nowoczesną infrastrukturą szynową. Specjaliści ze spółek Grupy podzielą się wiedzą o technologiach związanych z rozjazdami, infrastrukturze, logistyce, budowie i wagonach.

Pierwszym materiałem udostępnionym przez Akademię KZN jest wpis o rozjazdach kolejowych w blokach, metodach transportu i rozładunku.

Cicha (r)ewolucja w logistyce rozjazdów kolejowych

Choć rozjazd kolejowy jest kluczowym elementem z punktu widzenia bezpieczeństwa i płynności ruchu na sieci kolejowej, jeszcze kilkanaście lat temu niewielu przejmowało się tym, co dzieje się z precyzyjnie wykonaną konstrukcją w czasie od opuszczenia linii produkcyjnej, do zamontowania rozjazdu w torze. Montaż, transport, rozładunek bywał więc często „szarą strefą”, w której liczyło się tylko jak zrobić to możliwie jak najtaniej. Logika ceny wymuszała drastyczny demontaż wyprodukowanego rozjazdu, dostawę na miejsce transportem kołowym, rozładunek i ponowny montaż na miejscu docelowym. Jeśli którykolwiek z ww. procesów nie był realizowany z zachowaniem najwyższej dbałości o jakość, katastrofa była blisko. Pęknięte krzyżownice w wyniku zrzucenia ich z naczepy na twarde podłoże, zniszczone półzwrotnice na skutek wielokilometrowego przeciągania ich po podsypce, „montaż siłowy” skutkujący trwałym odkształceniem fabrycznych profili – to tylko część z szerokiego wachlarza przypadków rejestrowanych przez działy gwarancyjne producentów rozjazdów.

Zachęcamy do zapoznania się z całym materiałem na stronach Akademii KZN.