Funkcjonariusze SOK ujęli gapowicza, który posługiwał się legitymacją innej osoby

Funkcjonariusze SOK ujęli gapowicza, który posługiwał się legitymacją innej osoby

Gdańscy funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei ujęli 33-letniego mężczyznę, który posługiwał się nie swoim dokumentem pozwalającym na ustalenie tożsamości. Sprawca najpierw podróżował pociągiem bez ważnego biletu, a następnie podczas legitymowania okazał mundurowym legitymację studencką należącą do innej osoby. Odpowie też za szalbierstwo, jakiego dopuścił się w przeszłości.

W poniedziałek, 18 marca 2024 r. około godz. 5:40 obsługa pociągu zgłosiła funkcjonariuszom Straży Ochrony Kolei w Gdańsku ujawnienie mężczyzny podróżującego na gapę. Kierownik pociągu wskazał mundurowym podejrzanego pasażera.

33-letni mieszkaniec Gdańska nie posiadał biletu na pociąg relacji  Kraków Główny – Kołobrzeg natomiast podczas legitymowania okazał funkcjonariuszom legitymację studencką innej osoby. Powiadomiono patrol Policji. Mundurowi ustalili, że już wielokrotnie wyłudzał przejazd pociągami. Jazda na gapę stała się dla mężczyzny sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy za bilet.

Patrol SOK przekazał ujętego mężczyznę funkcjonariuszom Komisariatu II Policji w Gdańsku.

Wszystkie legitymacje studenckie, jak również szkolne, bądź legitymacje służbowe oraz podobne dokumenty ze zdjęciem należy uznać za dokumenty pozwalające na ustalenie tożsamości. Posługiwanie się cudzym dokumentem to przestępstwo, które podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.