Funkcjonariusze SOK jednego dnia udaremnili dwie próby samobójcze

Funkcjonariusze SOK jednego dnia udaremnili dwie próby samobójcze

Wtorek,14 marca 2023 r.  był dniem pełnym wyzwań dla funkcjonariuszy z warszawskiej i katowickiej Straży Ochrony Kolei. Dzięki zdecydowanej reakcji udało im się uratować dwie osoby, które chciały targnąć się na swoje życie. W obu przypadkach osoby te zostały przekazane pod opiekę lekarzy. Dzięki natychmiastowej reakcji i zdecydowanej postawie nie doszło do nieszczęścia. To kolejny raz, gdy funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei ratują ludzkie życie.

Pierwsze ze zdarzeń miało miejsce około południa, kiedy to komendant zmiany z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Warszawie odebrał zgłoszenie dotyczące próby samobójczej młodego mężczyzny do której dojść miało na szlaku kolejowym Warszawa Włochy – Warszawa Gołąbki. Skierowany natychmiast we wskazane miejsce patrol SOK z Posterunku Warszawa Odolany ujawnił młodego człowieka, który stał na torach. Podczas interwencji był mocno pobudzony i oświadczył, że ma myśli samobójcze. Ujętego 21-latka przekazano załodze Pogotowia Ratunkowego, która przetransportowała mężczyznę do Szpitala Psychiatrycznego w Tworkach.

W drugim przypadku tragedia była jeszcze bliżej, kiedy kilka godzin później do Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Katowicach wpłynęło zgłoszenie od dyżurnej ruchu, gdzie z informacji przekazanych wynikało, że osoba nieuprawniona przebywa na torach w stacji Sosnowiec Główny i chce popełnić samobójstwo. Podjęte natychmiast czynności pozwoliły funkcjonariuszom Grupy Operacyjno-Interwencyjnej z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Katowicach niemal w ostatniej chwili uratować młodą dziewczynę przed nadjeżdżającym pociągiem relacji Dąbrowa Górnicza – Tychy Lodowisko. Niedoszłą 17-letnią samobójczynię przekazano wezwanym na miejsce funkcjonariuszom z I Komisariatu Policji w Sosnowcu. Z uwagi na bardzo zły stan psychiczny młoda mieszkanka Sosnowca została przewieziona karetką pogotowia do Szpitala Miejskiego w Sosnowcu na Oddział Psychiatryczny. Jak się później okazało nie była to jej pierwsza próba samobójcza.

Funkcjonariusz SOK rozpoczynając służbę nigdy nie wie, z jakimi interwencjami przyjdzie mu się zmierzyć. Najbardziej budujące momenty służby to takie, w których można powiedzieć, że udało się pomóc człowiekowi w potrzebie. W życiu każdy może mieć słabsze chwile. Pamiętajmy, że zawsze możemy zwrócić się do osób, które pomagają nam przejść przez ciężki okres w życiu. Najlepiej nawiązać kontakt ze specjalistami takimi jak psycholog, psychiatra, Ośrodek Interwencji Kryzysowej czy Poradni Zdrowia Psychicznego. Wsparciem służą również pracownicy telefonu zaufania dla osób cierpiących na depresję – telefon: 22 484 88 01. Szczegółowe informacje na stronie https://stopdepresji.pl