Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu z Polregio

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu z Polregio

Już dziś rozpoczęła się kolejna edycja Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. W czasach, gdy zewsząd słychać informacje o kryzysie klimatycznym i smogu, promowanie ekologicznych środków transportu jest wyjątkowo ważne. Do akcji przyłączyły się m.in. samorządy miejskie, a także Polregio, które przygotowało na ten tydzień specjalną ofertę dla podróżnych.

Mija już prawie 20 lat, odkąd Komisja Europejska powołała do życia Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Ma on na celu zachęcić ludzi do odpowiedzialnego wybierania codziennego środka lokomocji, zastanowienia się nad wpływem naszych małych, codziennych decyzji na środowisko. W dniach 16-22 września można wziąć udział w całej palecie wydarzeń przygotowanych na czas trwania akcji.

Polregio łączy zielone miasta

Polska od lat jest w ścisłej czołówce państw najbardziej zaangażowanych w akcję. W tym roku aż 214 miast w całej Polsce ogłosiło swój udział w tegorocznym Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu – to o kilkadziesiąt więcej niż w zeszłej edycji. Z tej okazji  w całym kraju odbywać się będą gry terenowe, pikniki komunikacyjne, czy wycieczki rowerowe. Polregio zaangażowało się w akcję przygotowując szereg zniżek, w tym w ramach Dnia bez samochodu. Przewoźnik zaprasza wszystkich kierowców posiadających dowód rejestracyjny do bezpłatnych przejazdów pociągami na obszarze województwa: pomorskiego,  wielkopolskiego, małopolskiego i łódzkiego. Darmowymi przejazdami w Dniu bez samochodu Polregio kusi posiadaczy aut w aglomeracji Olsztyn i we Wrocławiu. W województwie lubuskim i opolskim przygotowano ofertę „Rower za złotówkę”.

– Cieszymy się, że możemy przyłączyć się do tak ważnej ekologicznie akcji. Kolej zawsze stała po tej zielonej stronie mocy. Mamy nadzieję, że bezpłatne przejazdy pociągami, które oferujemy w Europejski Dzień Bez Samochodu, pozwolą kierowcom odkryć uroki podróży koleją i zachęcą ich do częstszego przesiadania się z auta do pociągu Polregio – mówi Artur Martyniuk, Prezes Polregio.

Dokładny opis specjalnej oferty przewoźnika trwającej przez najbliższy tydzień można znaleźć na stronie internetowej Polregio.

Promocja ekologicznych środków komunikacji

W ramach proekologicznej inicjatywy samorządy mogą zdecydować się na dołączenie do trzech aktywności wyszczególnionych w kampanii: zorganizować wydarzenia podczas Tygodnia Działań, wprowadzić Działania Trwałe, czyli wdrożyć chociaż jeden długofalowy pomysł, który przyczyni się do promocji ekologicznych środków transportu. Tydzień kończy Europejski Dzień bez Samochodu, kiedy to 22 września miasta mogą zdecydować się na np. wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej dla kierowców albo stworzenie specjalnych stref integrujących pieszych, rowerzystów i mieszkańców korzystających z transportu publicznego. W tym roku aż 80 polskich miast zadeklarowało chęć wprowadzenia stałych rozwiązań promujących ekologiczne środki komunikacji. 

Wybieram zielony

Każdej edycji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu przyświeca inne przesłanie. W tym roku tematem przewodnim wydarzenia jest „Zeroemisyjna mobilność dla każdego”.  Postęp technologiczny daje nadzieję na zastąpienie w znacznej mierze wysokoemisyjnych środków transportu tymi bardziej zielonymi. Póki jednak samochody elektryczne są wciąż raczej ekskluzywnym wyborem, a hulajnogą trudno pokonać kilkanaście kilometrów do miejsca pracy, warto rozważyć w jakiej skali możemy przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczenia naszej planety. Transport zbiorowy jest w tym przypadku jednym z najbardziej ekologicznych wyborów. Dojazd komunikacją miejską daje nam czas na lekturę, zrobienie lekcji języka obcego, czy odpisanie na zaległe wiadomości. Autobusy i tramwaje stają się coraz lepszym i szybszym wyborem dzięki tworzeniu w miastach buspasów, pozwalających uniknąć stania w korkach.  Dla osób dojeżdżających do pracy z mniejszych miejscowości do większego miasta, wciąż rozwijająca się siatka połączeń kolejowych Polregio sprawia, że pociąg może stanowić dla nich wygodne rozwiązanie. Pozwoli na zrelaksowanie się przed wykonywanymi obowiązkami, podczas gdy prowadzenie auta wymaga zachowania ciągłego skupienia i nie pozwala na wykorzystanie czasu dojazdu do pracy na inne aktywności.  Warto postarać się, by ekologiczne myślenie o transporcie towarzyszyło nam nie tylko przez ten tydzień, ale przez cały rok.