DOLKOM kupił samojezdną szlifierkę torową

DOLKOM kupił samojezdną szlifierkę torową

W Warszawie przedstawiciele Dolnośląskiego Przedsiębiorstwa Napraw Infrastruktury Komunikacyjnej DOLKOM oraz włoskiej firmy SRT S.r.I.podpisali umowę na dostawę samojezdnej maszyny do szlifowania szyn.

Szlifierka do szlifowania szyn kolejowych typu VULCANO LGT 10M to nowoczesne urządzenie, które umożliwia szlifowanie i przywrócenie profilu szyn na szlakach, a także szyn w rozjazdach.

Umowa przewiduje produkcję i dostawę fabrycznie nowej maszyny, z kompletnymi systemami pomiarowymi, osprzętem i oprogramowaniem. Szlifierka będzie mogła jeździć w obu kierunkach, samodzielnie i w składzie pociągu, będzie też wyposażona w automatykę bezpieczeństwa pociągu (SHP, CA), radiotelefon dwusystemowy (GSM-R/VHF) umożliwiający łączność pociągową i drogową z obsługą systemu „Radio-Stop”, a także urządzenie rejestrujące parametry jazdy transportowej.

W ramach umowy dostawca ma również dostarczyć zezwolenie na wprowadzenie pojazdu do obrotu, uprawniające do eksploatacji maszyny na infrastrukturze kolejowej na terenie Polski.

Harmonogram przewiduje dostawę szlifierki w ciągu 24 miesięcy od podpisania umowy, natomiast zezwolenie na wprowadzenie do obrotu ma być dostarczone w ciągu 12 miesięcy od dostawy.

Zakupu dokonano w ramach dokapitalizowania spółek zależnych PKP Polskich Linii Kolejowych.  Pierwsze prace na polskich torach szlifierka rozpocznie najpóźniej za trzy lata.