Kiedy ED161-016 wróci do eksploatacji?

Kiedy ED161-016 wróci do eksploatacji?

Od blisko 42 miesięcy jednostka „Dart” ED161-016 czeka na wykonanie naprawy po tragicznym wypadku na przejeździcie kolejowo-drogowym w miejscowości Nowa Schodnia. Niestety nic nie wskazuje, aby pojazd miał szybko wrócić do eksplantacji.

Przypomnijmy, 30 stycznia 2020 r. około godziny 9 doszło do wypadku na przejeździe kolejowym kat. C w miejscowości Nowa Schodnia. Samochód ciężarowy wjechał pod pociąg IC „Panorama” relacji Warszawa Wsch. – Wrocław Gł. Niestety kierowca ciężarówki nie przeżył wypadku.

Po kilku dniach od zdarzenia pojazd został przetransportowany na teren bydgoskiej Pesy i od tego momentu czeka na naprawę.

Na początku lutego 2023 r. biuro prasowe przewoźnika poinformowało Kolejowy Portal, że producent wykonał szczegółową weryfikację uszkodzeń po kolizji i określił zakres napraw oraz trwa etap polegający na dookreśleniu przez producenta warunków technicznych i finansowych naprawy.

Postanowiliśmy odświeżyć temat i zapytać kiedy rozpocznie się naprawa jednostki oraz kiedy będzie możliwy jej powrót do eksploatacji, a także szacunkowe koszty naprawy.

Niestety nie doczekaliśmy się odpowiedzi na zadane pytania. Biuro prasowe odpisało jedynie, że PKP Intercity dąży do podpisania umowy z producentem na naprawę pojazdu.

Dodajmy, że prawie sześć lat zajęło szacowanie strat, negocjacje przewoźnika z producentem oraz naprawa uszkodzonego pojazdu ED161-020, który wrócił do eksploatacji w grudniu 2022 r.  Dwuletni wówczas pojazd ED160-020 uległ uszkodzeniu 14 kwietnia 2017 r. na szlaku Krotoszyn – Zduny linii nr 281 w wyniku przejechania przez tor z brakującym fragmentem szyny.