Coraz więcej Impulsów 2 na Pomorzu. Dziś debiut na linii regionalnej

Coraz więcej Impulsów 2 na Pomorzu. Dziś debiut na linii regionalnej

Województwo Pomorskie odebrało dwa pierwsze pojazdy Impuls 2  zakupione dzięki współfinansowaniu ze środków Programu Funduszy Europejskich dla Pomorza. We wtorek, 26 marca jeden z nich odbył przejazd specjalny przejazd z Gdańska do Pruszcza Gdańskiego i z powrotem.

W przejeździe wzięli m.in. najmłodsi pasażerowie, przedszkolaki z Gdańska, rowerzyści oraz osoby z niepełnosprawnościami. Byli też pomorscy samorządowcy oraz przedstawiciele Polregio.

Impulsy 31WEbb mają ok. 75 m długości, osiągają prędkość do 160 km/h. Wyposażone są w klimatyzację, monitoring, wi-fi oraz gniazda 230 V i złącza USB przy każdym fotelu, które są  też wyposażone w składane stoliki.  W każdym pojeździe znajdują się dwie toalety, w tym jedna przystosowana do potrzeb osób poruszających się na wózkach. W pojazdach są także defibrylatory.

Ważne jest, aby każdy miał komfort i swobodę w podroży, dlatego pociągi są wyposażone w miejsca dla osób z niepełnosprawnościami. Duże przestrzenie oraz zrównany poziom podłogi pociągu z peronem dają poczucie bezpieczeństwa dla wsiadających i wysiadających – mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

W najbliższych latach województwo pomorskie wzbogaci się o kilkadziesiąt nowych zespołów trakcyjnych do obsługi przewozów kolejowych.

W tym roku planujemy odbiory kolejnych pojazdów, które znacznie przyczynią się do poprawy oferowanych usług przewozowych, a tym samym poprawi się komfort podróżnych – dodał Struk.

Do końca 2026 r., dzięki pieniądzom pochodzącym z budżetu województwa, dofinansowaniu unijnemu, a także środkom z KPO na pomorskich torach pojawi się łącznie 45 nowych pociągów, w tym cztery hybrydowe. Pomorskie zamówienie taborowe jest jednym z największych tego typu kontraktów w kraju.

Przypomnijmy, że takie same pojazdy zadebiutowały w grudniu na linii SKM w Trójmieście. Jednak docelowo, do obsługi połączeń aglomeracyjnych (Gdańsk Śródmieście -Wejherowo) zostanie skierowanych  20 nowych pojazdów, z większą liczbą drzwi (9 par) i podłogą na wysokości peronów na linii zarządzanej przez  PKP SKM (960 mm).