Będzie nowy przystanek w Wolbromiu

Będzie nowy przystanek w Wolbromiu

Mieszkańcy Wolbromia zyskają lepszy dostęp do pociągów. PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosił przetarg na inwestycje w ramach Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025. Przystanek w Wolbromiu zostanie wybudowany na linii kolejowej Tunel – Sosnowiec.

W Wolbromiu nowy przystanek przewidziano w rejonie centrum handlowego. Dwa jednokrawędziowe perony znajdą się w dogodnym miejscu dla mieszkańców. Podobnie jak w Zatorze, przystanek będzie wyposażony w wiaty, ławki, tablice informacyjne oraz oznakowanie i oświetlenie. Istotnym udogodnieniem dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się będzie przejście podziemne z windami. Wszyscy podróżni bezpiecznie dostaną się na perony. Osobom niewidomym, czy słabo widzącym komunikację ułatwi system ścieżek naprowadzających.

Rozpoczęcie prac planowane jest w połowie 2022 roku, a ich zakończenie na koniec 2023 roku.

Program Przystankowy

W „Rządowym Programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” uwzględniono 355 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej są 173 lokalizacje, a na liście rezerwowej 182.

W województwie małopolskim, Rządowy Program Przystankowy obejmuje 6 inwestycji z listy podstawowej w miejscowościach: Wolbrom, Zator, Pisary, Dąbrówka, Nowy Sącz (dwa przystanki).

Na liście rezerwowej Programu jest 16 kolejnych zadań: Szczepanowice, Stary Sącz, Barcice, Rytro, Młodów, Łomnica Zdrój, Wierchomla Wielka, Andrzejówka, Milik, Muszyna, Muszyna Zdrój, Powroźnik, Tuchów, Kraków Piastów, Kraków Kościelniki, Kraków Przylasek.