25 lat od katastrofy kolejowej w Reptowie

25 lat od katastrofy kolejowej w Reptowie

Dziś, 5 maja 2022 r. mija 25 lat od katastrofy kolejowej na stacji Reptowo.  W wyniku wypadku śmierć poniosło 12, a rannych zostało ponad 30 osób.

Do wypadku doszło o godz. 12:25, kiedy to pociąg „Barbakan” relacji Świnoujście – Kraków Główny przejeżdżał bez zatrzymania przez stację Reptowo. W momencie przejazdu szóstego od czoła pociągu wagonu osobowego nastąpiła zmiana położenia zwrotnicy rozjazdu, po którym następował przejazd tego pociągu. W następstwie zmiany położenia zwrotnicy, przy prędkości pociągu wynoszącej około 116 km/h, doszło do gwałtownej jazdy dwutorowej pociągu „Barbakan”, jego wykolejenia.

Rozerwanie pociągu spowodowało to, że oderwana część pociągu (wagony od siódmego do jedenastego) wjechała na tor główny dodatkowy, który był zajęty przez pociąg towarowy.

Nastąpiło najechanie wagonów pociągu „Barbakan” na ostatnie wagony pociągu towarowego.

Łącznie wykolejonych i uszkodzonych zostało pięć wagonów pasażerskich, spośród których uszkodzenia czterech wagonów kwalifikowały je do kasacji, a jednego do naprawy oraz trzy wagony pociągu towarowego, spośród których wszystkie zostały zakwalifikowane do kasacji.

Dziś stacja Reptowo to już zupełnie inny obiekt. Dzięki inwestycji PKP Polskie Linie Kolejowe na trasie z Poznania do Szczecina, stary w połowie trawiasty peron zastąpiły dwie nowe, wyższe i dłuższe konstrukcje z bezpiecznym przejściem pod torami.