Wrocław Główny kolejny raz najbardziej popularną stacją w Polsce

Wrocław Główny kolejny raz najbardziej popularną stacją w Polsce

W 2023 r. najwięcej pasażerów wsiadało i wysiadało na stacjach Wrocław Główny, Poznań Główny i Kraków Główny. Wśród wszystkich miast wojewódzkich najwięcej pasażerów – chociaż mniej niż przed rokiem – obsłużyły stacje kolejowe w Warszawie. Ale żaden ze stołecznych dworców nie znalazł się na podium, jeśli chodzi o popularność.

Wrocław Główny był dworcem o największej wymianie pasażerskiej w 2023 r. Utrzymała swoją pozycję z zeszłego roku. Na stacji wsiadło lub wysiadło 29,4 mln pasażerów. To 3,9% całkowitej wymiany pasażerskiej w Polsce. Średnio o każdej godzinie na stacji Wrocław Główny zatrzymywało się ponad 20 pociągów, a na każdy z nich przypadało ponad 166 wsiadających lub wysiadających osób. Wrocław Główny zajął pierwsze miejsce również w zestawieniu w 2022 r. Wtedy obsłużono 26,4 mln pasażerów, o 3 mln mniej niż w 2023 r.

Poznań Główny, który zajął drugie miejsce, obsłużył 24,9 mln podróżnych. Na tej stacji średnio w każdej godzinie jeździło niecałe 18 pociągów, a z każdego wysiadło lub wsiadło ponad 160 osób. Kraków Główny miał wyniki tylko minimalnie mniejsze niż Poznań. Co godzinę z tej stacji odjeżdżało, tak jak w Poznaniu, niecałe 18 składów. Jednak średnio z każdego wysiadało lub wsiadało ponad 151 osób, co w całym roku dało 23,4 mln użytkowników kolei.

W pierwszej dziesiątce najpopularniejszych stacji znalazły się jeszcze: Katowice, Gdynia Główna, Gdańsk Główny, Warszawa Centralna, Warszawa Wschodnia, Gdańsk Wrzeszcz i Warszawa Gdańska.

W jakich miastach najwięcej korzysta się z kolei?

Mimo spadku o 4,8% w porównaniu do 2022 r. największą wymianę pasażerską w 2023 r. miała Warszawa – 90,6 mln pasażerów. Na niższy wynik wpłynęły prace modernizacyjne na Warszawskim Węźle Kolejowym i budowa dworca Warszawa Zachodnia. Powodowało to wiele utrudnień w funkcjonowaniu połączeń kolejowych.

W Gdańsku, który w zestawieniu zajął drugie miejsce, wymiana pasażerska to 49,5 mln podróżnych. Wzrosła rok do roku o 11,9%. Następną pozycję zajęła stolica województwa dolnośląskiego. We Wrocławiu wymiana pasażerska była – jak na Pomorzu – wyższa o 11,9% niż w 2022 r. i wyniosła 35,7 mln osób.

Największą dynamikę wzrostu w 2023 r. zanotowały Zielona Góra (+29,4% w porównaniu z 2022 r.), Rzeszów (+28,5%) oraz Kraków (+23,4%).

W ubiegłym roku natężenie ruchu powyżej 10 pociągów na godzinę odnotowało 15 stacji: Warszawa Zachodnia, Warszawa Wschodnia, Wrocław Główny, Gdynia Główna, Gdańsk Wrzeszcz, Poznań Główny, Kraków Główny, Katowice, Sopot, Gdańsk Oliwa, Gdańsk Główny, Łódź Widzew, Gdynia Chylonia, Warszawa Gdańska, Gdynia Orłowo.

Przewozy pasażerskie w 2023 r.

W 2023 r. z usług kolei skorzystało ponad 374,4 mln pasażerów. niemal 26% ogólnej liczby pasażerów kolei została obsłużona przez Polregio, których pociągami podróżowało prawie 97,3 mln osób.  Drugi pod względem wielkości udział w rynku (18,2%) wypracowało PKP Intercity, które obsłużyło prawie 68 mln pasażerów.Na trzecim miejscu uplasowały się Koleje Mazowieckie. Pociągi tego przewoźnika przewiozły ponad 61,51 mln osób,