Ukrzaliznycia otrzymała licencję przewoźnika kolejowego w Polsce

Ukrzaliznycia otrzymała licencję przewoźnika kolejowego w Polsce

Powołana przez ukraińskiego przewoźnika Ukrzaliznycia spółka Ukrainian Railways Cargo Poland otrzymała możliwość pełnego wejścia na europejski rynek kolejowych przewozów towarowych. Stosowną licencję przewoźnika kolejowego nadał Urząd Transportu Kolejowego.

Kontynuujemy systematyczne prace nad europejską integracją kolei i rozwojem usług międzynarodowych. Uzyskanie licencji to kolejny krok w kierunku stworzenia pełnoprawnego międzynarodowego przewoźnika kolejowego, który będzie w stanie zaoferować swoim klientom jedną transgraniczną usługę przewozową. Pracujemy również nad rozwojem i koordynacją nowych tras międzynarodowych – powiedział Yevhen Lyashchenko, prezes zarządu JSC Ukrzaliznycia.

Planuje się, że Ukrainian Railways Cargo Poland w pierwszym etapie swojej działalności jako przewoźnik skupi się na zwiększeniu wolumenu ruchu przez ukraińsko-polskie przejścia graniczne. Tym samym polscy i ukraińscy spedytorzy otrzymają usługę transportu door-to-door od jednego operatora, bez konieczności zawierania szeregu umów z różnymi firmami.

Ponadto w przyszłości spółka planuje eksploatację taboru zarówno dla rozstawu 1435 mm, jak i 1520 mm, co pozwoli na sprawną pracę na wszystkich przejściach granicznych z Polską. Oczekuje się, że spółka Ukrainian Railways Cargo Poland rozpocznie w przyszłym roku pełnoprawne kompleksowe usługi transportowe.

Spółka Ukrainian Railways Cargo Poland została powołana 30 czerwca 2023 r.