Kiedy pasażerowie skorzystają z przebudowanego dworca w Złotnikach Kujawskich?

Kiedy pasażerowie skorzystają z przebudowanego dworca w Złotnikach Kujawskich?

W październiku 2020 r. PKP S.A. poinformowały o rozpoczęciu przebudowy dworca w Złotnikach Kujawskich. Obiekt miał służyć pasażerom dwa lata temu. Niestety projekt realizowany jest ze sporym opóźnieniem.

Na początku kwietnia 2024 r. posłanka Magdalena Łośko zwróciła się do ministra infrastruktury z prośbą o udzielenie informacji na temat budowy dworca kolejowego w miejscowości Złotniki Kujawskie.

Przeciągające się prace wpływają negatywnie na codzienne życie mieszkańców oraz osób korzystających z połączeń kolejowych – zwróciła uwagę posłanka Łośko.

Posłanka zapytała, jaki jest termin zakończenia prac i oddania budynku do użytku oraz czy w związku z opóźnieniami spółka PKP S.A. poniosła jakieś straty finansowe.

Z informacji uzyskanych od PKP S.A. wynika, że zakończenie prac budowlanych, polegających na dokończeniu przebudowy dworca kolejowego w Złotnikach Kujawskich, planowane jest obecnie na trzeci kwartał br., a oddanie do użytkowania przez pasażerów – na czwarty kwartał 2024 r. – odpowiedział Piotr Malepszak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Wiceminister dodał, że PKP S.A. poinformowały, że w reakcji na nieprawidłowości w realizacji umowy po stronie pierwszego wykonawcy robót budowlanych, w tym w zakresie uchybień ustalonym terminom, spółka podjęła działania zaradcze.

Należały do nich odstąpienie od umowy w części niewykonanej, przeprowadzenie inwentaryzacji wykonanych robót, zapewnienie ciągłości obsługi inwestycyjnej oraz przeprowadzenie postępowania przetargowego w celu wyłonienia nowego wykonawcy robót – wymienił Piotr Malepszak.

Zaznaczył, że działania te wpłynęły na wydłużenie procesu inwestycyjnego dworca w Złotnikach Kujawskich.

Przedsięwzięte działania były niezbędne dla zapewnienia prawidłowego przebiegu procesu inwestycyjnego, który współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej i środków własnych PKP S.A. Rozliczenie przedmiotowej inwestycji nie jest jeszcze zakończone – podsumował Piotr Malepszak.

Przypomnijmy, że w ramach wartej 9 mln zł inwestycji, zaplanowano usunięcie z elewacji tynku, pod którym znajduje się historyczna cegła elewacyjna. Odtworzona miała zostać na wzór historycznej stolarka okienna i drzwiowa.
Jako przestrzeń obsługi podróżnych zaprojektowano klimatyzowaną poczekalnię wraz z kompleksem toalet. W przestrzeni dworca pojawią się również elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, a także nowy system informacji głosowej.

Przebudowa zakładała również bezpośrednie otoczenie obiektu, gdzie ma zostać ułożona nowa nawierzchnia chodników i parkingu, a także uporządkowana zieleń oraz wykonane nowe nasadzenia. Powstanie również strefa postoju chwilowego (kiss&ride), miejsca postojowe dla taksówek oraz dwa miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych. Nieco bliżej ulicy będzie zlokalizowany parking na 14 samochodów.

Planowanym termin udostępnienia dworca po przebudowie była pierwsza połowa 2022 roku.