Życie po wygranej w konkursie „Dworzec Roku”

Życie po wygranej w konkursie „Dworzec Roku”

Rozstrzygnięcie szóstej edycji konkursu „Dworzec Roku” zaplanowane jest w najbliższą środę w południe. Ale zanim dowiemy się kto zdobędzie nagrody warto zajrzeć do ubiegłorocznych zwycięzców – Cieszyna i Kątów Wrocławskich.

To już szóste zmagania o najlepszy dworzec roku. Pierwsze odbyły się w 2018 roku i od wtedy, co 12 miesięcy, wyłaniani są kolejni triumfatorzy. Kandydatów do udziału w każdej edycji konkursu wskazują sami pasażerowie a wyłoniona potem przez organizatora grupa finałowa rywalizuje o Nagrodę Główną, przyznawaną przez Jury Konkursu. Równolegle toczy się walka o Nagrodę Publiczności.

Po pięciu latach można stwierdzić, że tytuł „Dworca Roku” stanowi coraz większy prestiż i honor dla nagradzanych obiektów. Nagroda, bez względu czy główna czy publiczności, stanowi ukoronowanie wieloletnich starań o doprowadzenie w danej miejscowości dworca kolejowego do normalności i pełnej funkcjonalności. Wiele z nich, poprzez skuteczne działania i współpracę samorządów, organizacji społecznych czy przyjaciół kolei, zostały przywrócone do życia ze stanu agonalnego. Aktualnie stanowią one ważne miejsce dla lokalnej społeczności. Otworzono w nich biblioteki, siedziby instytucji gminnych czy nawet kina. W kilku przypadkach uratowano je wręcz od fizycznej likwidacji. Jak na przykład w Cieszynie, którego centrum przesiadkowe otrzymało Nagrodę Główną w zeszłorocznym konkursie.

Tytuł Dworca Roku to niezwykłe wyróżnienie, które niezmiennie napawa nas ogromną dumą, tym bardziej, że Cieszyn to miasto turystyczne. Każdego roku dokładamy ogromnych starań, by liczba odwiedzających nasze miasto była coraz wyższa. I choć nadal wielu turystów dociera do nas samochodami, zauważamy rosnącą liczbę osób korzystającą z transportu zbiorowego, tym bardziej, że oferta połączeń kolejowych z Cieszynem szybko się rozwija. A jeśli dodamy do tego nowoczesny, komfortowy dworzec, który został uznany za dworzec roku, możemy z optymizmem patrzeć w przyszłość – powiedział nam Krzysztof Kasztura, Pierwszy Zastępca Burmistrza Miasta Cieszyna.

Ważne jest również, że zasady konkursu są równe dla wszystkich dworców. Dotychczas uznanie zdobyły zarówno obiekty z wielkich miejscowości jak i z dużo mniejszych ośrodków. Najlepszym dowodem jest to, że na tej samej liście wygranych znajdują się Wrocław Główny jak i położony całkiem niedaleko dworzec w Kątach Wrocławskich. Zapytaliśmy władze tej miejscowości, co zdobyty dokładnie rok temu w głosowaniu internautów tytuł „Dworca Roku” znaczy dla miasta i tamtejszych pasażerów.

Dołożyliśmy wszelkich starań, by znaleźć złoty środek pomiędzy nowoczesnymi rozwiązaniami podnoszącymi komfort i standard obsługi podróżnych, a zabytkową architekturą, która bez wątpienia nadaje temu miejscu wyjątkowy charakter – mówi Julian Żygadło, Burmistrz Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie – Cieszymy się, że zostało to docenione i zauważone, czego potwierdzeniem jest ubiegłoroczne wyróżnienie w konkursie Dworzec Roku. Nagroda publiczności cieszy szczególnie, ponieważ w dużym stopniu są to głosy osób, które miały przyjemność osobistego korzystania z walorów zmodernizowanej przestrzeni dworca. Wyróżnienie jest dla nas równocześnie motywacją do dalszych działań, mających na celu tworzenie miejsc przyjaznych podróżnym, zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym. Turystów i miłośników kolei, którzy jeszcze nie mieli okazji zobaczyć naszego dworca po renowacji, serdecznie zapraszamy – dodaje Żygadło.

Pełna lista zwycięzców konkursu „Dworzec Roku” w latach 2018 – 2022:

Rok 2018: Wągrowiec (Nagroda Głowna), Kartuzy (Nagroda Publiczności)

Rok 2019: Ruda Chebzie (Nagroda Główna), Tarnów (Nagroda Publiczności)

Rok 2020: Goczałkowice-Zdrój (Nagroda Główna), Przemyśl (Nagroda Publiczności)

Rok 2021: Oświęcim (Nagroda Głowna), Wrocław Główny (Nagroda Publiczności)

Rok 2022: Cieszyn (Nagroda Główna), Kąty Wrocławskie (Nagroda Publiczności)

Rok 2023: ???